Reklama

Reklama

RMF: Okrągły stół w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Jest data

​"Forum dla praworządności" - pod taką nazwą w piątek 31 stycznia były prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber organizuje okrągły stół w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Do rozmów zostali zaproszeni zwolennicy i przeciwnicy ustawy dyscyplinującej sędziów.

Zaproszeni podchodzą do tej inicjatywy z dystansem, bo w nieoficjalnych rozmowach zarówno politycy, jak i eksperci, przyznają, że nie wierzą w kompromis. Oficjalnie nikt jednak nie mówi "nie". 

W kancelariach prezydenta i premiera nie zapadły jeszcze decyzje, czy Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki osobiście się zaangażują. Ton wypowiedzi polityków partii rządzącej w sprawie sądów świadczy jednak o tym, że PiS nie zamierza się cofać, mimo wyroku TSUE i SN.

Opozycja zapowiada gotowość do rozmów, ale podkreśla, że z wyrokami sądów się nie dyskutuje i polityczne porozumienie - ponad prawem - nie wchodzi w grę.

Reklama

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, pozytywnie na zaproszenie dotychczas odpowiedziała m.in. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która do rozmów upoważniła sędziego Dariusza Zawistowskiego, jeśli ona sama nie będzie mogła wziąć udziału w obradach.

Patryk Michalski

Opracowanie: Adam Zygiel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy