Reklama

Reklama

RMF: Oddelegowany prokurator prosi o wyjaśnienie powodów przeniesienia

​Krakowski prokurator regionalny Mariusz Krasoń, oddelegowany do pracy w Prokuraturze Rejonowej we Wrocławiu, poprosił Prokuratora Krajowego o pisemne wyjaśnienie powodów przeniesienia. To kolejny taki oficjalny wniosek - wczoraj podobny złożył w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prokurator Krasoń na razie uzyskał od nowych przełożonych zgodę na tygodniowy urlop, potrzebny na zorganizowanie życia po przeniesieniu do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu, która oddalona jest o 300 km od jego stałego miejsca zamieszkania. Przeniesienie jest spowodowane nagłą decyzją Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego.

Chodzi nie tylko o jego przeprowadzkę, ale głównie konieczność zapewnienia opieki nad mieszkającymi na stałe w Krakowie rodzicami. Jedno z nich przechodzi właśnie kurację onkologiczną, drugie ma orzeczoną całkowitą niezdolność do samodzielnego funkcjonowania, co Krasoń poparł szeregiem zaświadczeń lekarskich.

Reklama

Oddelegowany kilka dni temu do pracy w prokuraturze niższej o dwa szczeble zasłużony śledczy ma też zaplanowany późniejszy urlop, na który uzyskał zgodę jeszcze pracując w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

Prośbę o wyjaśnienie na piśmie powodów nagłego przeniesienia Mariusz Krasoń skierował do Prokuratora Krajowego wczoraj - pierwszego dnia pracy w nowym miejscu, o którym dowiedział się w piątek.

Prokurator regionalny Mariusz Krasoń to zasłużony śledczy. Zajmował się aferą starachowicką, sprawą słynnego bombera Brunona K., korupcją w Sądzie Najwyższym, a także śledztwem ws. wyłudzeń VAT-u. W maju był jedną z osób zaangażowanych w przyjęcie uchwały, w której śledczy z regionu krakowskiego alarmowali o naruszaniu niezależności prokuratorskiej przez pozasłużbowe oddziaływanie przełożonych na postępowania.

Środowisko prokuratorskie i adwokackie jest zdania, że przeniesienie może być właśnie odwetem za zaangażowanie się Krasonia w tę uchwałę.

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny jest jednak zdania, że decyzja była najprawdopodobniej słuszna. Pan Prokurator Krajowy podejmuje słuszne decyzje, w oparciu o materiał, którym dysponuje. Proszę skierować pytanie do pana Prokuratora Krajowego. Skoro podjął taką decyzję, znaczy, że miał ku temu wyraźne podstawy - mówił RMF FM Zbigniew Ziobro.

Tomasz Skory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje