Reklama

Reklama

RMF: Kolejni sędziowie SN odmawiają składania oświadczeń o stanie zdrowia

Kolejni z najstarszych sędziów Sądu Najwyższego odmawiają szefowi Krajowej Rady Sądownictwa składania oświadczeń o stanie zdrowia – informuje dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. W piątek 29 czerwca upływa wyznaczony przez szefa KRS termin - w którym według Leszka Mazura - sędziowie powinni uzupełnić swoje oświadczenia w sprawie chęci dalszego orzekania w SN.

We wszystkich czterech przypadkach, sędziowie SN powołują się na wynikającą z konstytucji nie-odwoływalność i na tej podstawie odmawiają udziału w procedurze opisanej w nowej ustawie.

Razem z prezesem Izby Karnej Stanisławem Zabłockim szefowi Krajowej Rady Sądownictwa odmówiło pięciu z siedmiu sędziów. Wszyscy powoływali się na zapisy konstytucji.

Pozostali dwaj z tego samego powodu nawet nie odpisali. 

"Skierowanie ustawy o SN do Trybunału UE może pomóc w zatrzymaniu zmian"

"Skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może pomóc w zatrzymaniu zmian. Nawet jeżeli autorzy tej ustawy uważają inaczej" - mówi w rozmowie z RMF FM Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Reklama

Premier przekonywał wczoraj w Brukseli, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją. Michał Laskowski nie zgadza się z Mateuszem Morawieckim i podkreśla, że nie jest to tylko jego stanowisko, bo ustawy o Sądzie Najwyższym bronią przede wszystkim jej autorzy.

"Bardzo wielu znawców prawa, autorytety, organizacje - polskie i zagraniczne - są innego zdania i nie wydaje mi się, żeby stanowisko premiera mogło tu przeważyć" - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.

Zdaniem sędziego Laskowskiego, coraz mniej prawdopodobne jest, że Komisja Europejska skieruje ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed 3 lipca, czyli z dniem, kiedy wejdzie ona w życie.

Ale według niego, taki ruch po tym terminie również może być skuteczny. 

Tomasz Skory

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy