Reklama

Reklama

RMF: KE pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości?

​Czy Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z reformą sądownictwa? O takiej możliwości spekuluje się w Brukseli. Na razie oficjalnie urzędnicy potwierdzają jedynie, że w środę o zmianach w polskim sądownictwie będą rozmawiać unijni komisarze.

Dyplomaci przyznają nieoficjalnie, że KE ma związane ręce w kwestii procedury praworządności, gdyż w Radzie UE nie ma jednomyślności, co do sankcji wobec Polski. Spekuluje się natomiast o możliwości pozwania Polski do unijnego trybunału, powołując się np. na dyrektywę o zatrudnieniu i pracy.

Oczywiście możliwość ta musi być zbadana przez służby prawne KE, tak więc decyzji w tej kwestii nie należy spodziewać się zbyt szybko. Bruksela ma jednak już "przetarty szlak". W ten sposób Komisja wystąpiła przeciwko Węgrom, które obniżyły wiek emerytalny sędziów, by ich odsunąć od urzędów. W listopadzie 2012 roku Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację KE.

Reklama

Rozmówcy dziennikarki RMF FM przyznają, że zaatakowanie Polski na gruncie praw pracowniczych jest "słabe politycznie". Bruksela na razie nie ma jednak innych środków oddziaływania. "Coś trzeba robić i robi się to, co się da" - skomentował jeden z urzędników.

(az)

Katarzyna Szymańska-Borginon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne