Reklama

RMF: Gersdorf wróci na stanowisko I prezes SN? Resort zapowiada nowelizację

​Będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która pozwoli przywrócić Małgorzatę Gersdorf na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego - zapowiada w RMF FM wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. To reakcja na zabezpieczenie wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tyle tylko, że według Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf pełni tę funkcję nieprzerwanie.

Rządzący zaproponują, żeby sędziowie Sądu Najwyższego odesłani w stan spoczynku - w tym I prezes - na nowo przeszli procedurę wyboru do Sądu Najwyższego.

W praktyce ci sędziowie wrócili już do pracy po wezwaniu profesor Gersdorf, która powołała się bezpośrednio na zabezpieczenie TSUE. Zdaniem wiceministra Warchoła, to niedopuszczalne.

- Trzeba przyjść przez Krajową Radę Sądownictwa i uzyskać nominację od prezydenta, w związku z czym tego typu powrót jest możliwy, ale po stworzeniu ram prawnych - mówi Warchoł.

Ale według konstytucji I prezesa SN prezydent powołuje na sześcioletnią kadencję. A Małgorzata Gersdorf swoją nominację odebrała już z rąk Lecha Kaczyńskiego, więc takie rozwiązanie, może budzić kolejne problemy. To na razie jednak wstępne założenia, bo projekt nowelizacji dopiero powstaje. 

Reklama

(az)

Patryk Michalski

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy