Reklama

Reklama

RMF FM: Prof. Jan Majchrowski prawdopodobnie będzie pierwszym szefem Izby Dyscyplinarnej SN

Pierwszą osobą kierującą Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego będzie prawdopodobnie prof. Jan Majchrowski. Politolog i konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego jest najstarszym z rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa 12 kandydatów do pracy w tej izbie.

Sędziego kierującego pracami Izby Dyscyplinarnej wybierze prezydent spośród trzech kandydatów, wskazanych przez zgromadzenie jej sędziów. Do czasu, aż to nastąpi, stosowany będzie jednak art. 130 ustawy o Sądzie Najwyższym: "Do dnia powołania Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej obowiązki tego prezesa wykonuje najstarszy wiekiem sędzia powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego orzekającego w Izbie Dyscyplinarnej".

Profesor Majchrowski ma 54 lata, wszyscy pozostali są od niego młodsi. Jeśli więc tylko prezydent go do SN powoła - do czasu wyboru Prezesa Izby Dyscyplinarnej będzie nią kierował właśnie on. Zwoła też zgromadzenie, które dokona wyboru kandydatów na Prezesa Izby.

Reklama

Sam profesor konsekwentnie nie komentuje swojej sytuacji.

"Odmówię, ponieważ jestem przedmiotem tej procedury. Uważam, że to byłoby bardzo niewskazane" - powiedział RMF FM Jan Majchrowski.

Kim jest Jan Majchrowski?

Profesor Jan Majchrowski jest politologiem i konstytucjonalistą. W 2106 r. został szefem zespołu, powołanego przez marszałka Kuchcińskiego do kompleksowego rozwiązania problemów Trybunału Konstytucyjnego. W czasie rządów AWS był także wojewodą lubuskim.

Tomasz Skory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy