Reklama

Reklama

RMF FM: Dziś rozmowy z kandydatami do SN

Krajowa Rada Sądownictwa rozpocznie dzisiaj przesłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Cztery zespoły - wyłonione spośród sędziów KRS - mają się spotkać m.in. z kandydatami do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Nie wiadomo, jak będą wyglądały te rozmowy. Odbędą się za zamkniętymi drzwiami i nie zostaną upublicznione. Jak tłumaczył reporterowi RMF FM Patrykowi Michalskiemu wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann, dlatego, że Rada przyjęła taki model pracy.  

To decyzja, która może budzić kontrowersje, ponieważ wypracowane dzisiaj wnioski trafią na zgromadzenie ogólne KRS. To na ich podstawie zapadnie decyzja, czy dany kandydat uzyska pozytywną opinię.

Utajnienie dzisiejszych wysłuchań jest niepokojące również ze względu na stanowisko Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która uznała, że nowa KRS nie spełnia już wymogów niezależności i według wielu polskich sędziów jest upolityczniona. Dlatego najprawdopodobniej zostaniemy wykluczeni z tego prestiżowego gremium. Tym bardziej, że wśród kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego są osoby bezpośrednio powiązane z obozem władzy - twierdzi RMF FM.

Reklama

Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, ustawa przewiduje też procedurę dla tych sędziów, którzy pomimo osiągnięcia tego wieku chcą dalej orzekać. Ponadto utworzone zostały w SN dwie nowe izby.

Do objęcia przewidzianych jest siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne jest jedno stanowisko. W nowo powstałej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w drugiej z nowych izb, Izbie Dyscyplinarnej - 16 stanowisk.

Patryk Michalski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy