Reklama

RMF FM: Apel prawników do ministra. "Coraz więcej ataków na sędziów i ich rodziny"

Sędziowie warszawskiego sądu okręgowego zwracają się o wsparcie do ministra sprawiedliwości. W liście do Zbigniewa Ziobry alarmują, że rośnie liczba personalnych ataków na sędziów i ich rodziny. Twierdzą, że w związku z artykułem jednej z gazet zmarł ojciec sędziego Andrzeja Sterkowicza - informuje RMF FM.

Dziennikarz prawicowych mediów zlustrował rodzinę sędziego Sterkowicza. Napisał o nim, że jest "resortowego pochodzenia", bo jego ojciec miał mieć związki z peerelowskimi specsłużbami. Jak przekonują sędziowie, po lekturze tego artykułu starszy mężczyzna zmarł na zawał serca.

Sędziów - jak napisali - niepokoją ataki nie tylko ze strony dziennikarzy, ale także pojawiające się w wypowiedziach polityków. "Jest to tym bardziej oburzające, gdy tego typu wypowiedzi przedstawiane są przez podmioty będące stronami postępowań sądowych, a zatem z jednoznacznym zamiarem instrumentalnego wywarcia wpływu na wynik postępowań" - czytamy w liście sędziów do ministra sprawiedliwości.

Reklama

Sędziowie zwracają uwagę na utrzymujący się od pewnego czasu klimat deprecjonowania pozycji sądów, "pomimo nadal obowiązującego w Konstytucji systemu trójpodziału władzy państwowej". "Oczekujemy od Pana jako Ministra Sprawiedliwości wsparcia i reakcji na zaistniałą sytuację" - napisali prezes i wiceprezesi warszawskiego sądu.

(mpw)

Krzysztof Zasada

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: sądy | Zbigniew Ziobro

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy