Reklama

RMF: Dni wolne od pracy w 2020 roku. Kiedy najlepiej wziąć urlop?

W 2020 roku mamy do przepracowania 253 dni. Czeka nas też 113 dni wolnych od pracy. W nadchodzącym roku będziemy pracować o 2 dni dłużej niż w kończącym się 2019.

W 2020 roku będziemy pracować o dwa dni dłużej, niż w 2019 roku. Dodatkowo  będziemy odpoczywać o jeden dzień krócej. Wszystko dlatego, że 2020 jest rokiem przestępnym i zamiast trwać 365 dni, będzie on o jeden dzień dłuższy - luty będzie miał 29 dni.

Święta ustawowo wolne od pracy

W całym 2020 roku wypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, z czego sześć przypada w sobotę lub niedzielę, a siedem świąt wypada w dni robocze. Święta, które dają prawo do wolnego przypadają w styczniu, w kwietniu, w maju, w czerwcu, w sierpniu, w listopadzie oraz w grudniu.

Dni ustawowo wolne od pracy

- 1 stycznia - Nowy Rok

Reklama

- 6 stycznia - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

- 12 kwietnia - Wielkanoc

-13 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny

- 1 maja  - Święto Pracy

- 3 maja  - Święto Konstytucji 3 maja

- 31 maja - Zesłanie Ducha Świętego

- 11 czerwca  - Boże Ciało

- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

- 1 listopada - Wszystkich Świętych

- 11 listopada - Święto Niepodległości

- 25 grudnia - Boże Narodzenie

- 26 grudnia  - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Dni wolne przypadające w sobotę

W 2020 roku będą dwa święta, które przypadają w sobotę. W związku z tym pracownicy zyskają dodatkowo 2 dni wolne od pracy. Pierwsza taka sytuacja wystąpi w sobotę 15 sierpnia, kiedy wypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Drugim świętem przypadającym w 2020 r. w sobotę, będzie 26 grudnia, czyli drugi dzień Bożego Narodzenia.

Długie weekendy w 2020 roku

Pierwsza okazja do dłuższego weekendu przypada już w na początku roku. 6 stycznia to poniedziałek, więc większość pracujących może liczyć na 3 dni wolne z rzędu.

Kolejny dłuższy odpoczynek wypada tradycyjnie z okazji Wielkanocy, gdzie wolne będą dni od 11 do 13 kwietnia.

Niestety, w tym roku długi weekend majowy będzie trwał tylko 3 dni. 1 maja wypada w piątek, więc można liczyć na długi weekend przedłużony o jeden dzień.

Kolejną okazją do przedłużonego wolnego jest wolny czwartek 11 czerwca, kiedy wypada święto Bożego Ciała. Przy jednym dniu urlopu będzie można się cieszyć z 4 dni wolnych.

1 listopada w 2020 roku wypada w niedzielę, więc nie ma co liczyć na dłuższy wypoczynek. Za to święto 11 listopada wypada w środę.

Przyszłoroczne święta Bożego Narodzenia wypadają w piątek i sobotę. Z tego względu pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny w zamian za ustawowy dzień wolny, który wypada w sobotę.

Arkadiusz Grochot

RMF24

Reklama

Reklama

Reklama