Reklama

RMF: Adwokaci apelują do prezydenta, aby ten nie powoływał kandydatów do Sądu Najwyższego

Naczelna Rada Adwokacka apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten powstrzymał się z powołaniem kandydatów do Sądu Najwyższego przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Jednogłośna uchwała w tej sprawie została przyjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Rada wyraziła swoje zastrzeżenie w pięciu punktach. Po pierwsze, uważa, że sposób wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego narusza standardy konstytucyjne oraz zasady prawa unijnego. Jest również nietransparentny i pospieszny, co podważa autorytet Sądu Najwyższego.

Adwokatura przypomina też, że ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS budzą zastrzeżenia unijnych instytucji czy Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, do którego skierowane zostały pytania prejudycjalne. Dlatego jak czytamy "wątpliwości nakazują powstrzymanie się od pospiesznego stosowania kwestionowanego prawa".

Reklama

Rada uznała również, że udział adwokatów w procedurze wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, stoi w sprzeczności z wartościami, jakimi kieruje się adwokatura.

Patryk Michalski

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy