Reklama

Reklama

Rewolucja w pomaganiu, czyli XVI edycja Szlachetnej Paczki ks. Stryczka

Pod znakiem końca ery dorobkiewiczów i wielkiej rewolucji w pomaganiu przebiega kolejna edycja Szlachetnej Paczki, której pomysłodawcą jest ksiądz Jacek Stryczek, prezes stowarzyszenia "Wiosna". Wolontariusze "Paczki" po raz szesnasty zapukają do drzwi najbardziej potrzebujących rodzin, wywołując na ich twarzach uśmiech.

Wielkie pomaganie już się rozpoczęło. Ulicami wszystkich miast wojewódzkich Polski przeszły 19 listopada marsze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Na spotkaniu w Warszawie pojawili się też ambasadorzy dobroczynnego projektu z Julią Kamińską, Agnieszką Woźniak-Starak, Magdą Berus, Mikołajem Roznerskim i Maciejem Łagodzińskim na czele.

Pomóż i ty. To bardzo proste

Każdy, kto tylko wyrazi chęć uczestnictwa w projekcie, może już wybrać rodzinę i zacząć kompletować dla niej pomoc. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i zacząć działać. Warto pamiętać, że wsparcie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do skompletowania paczki. Można również wesprzeć drugi sztandarowy projekt wielkiej akcji księdza Stryczka, czyli Akademię Przyszłości. Główna idea Akademii to pomoc uczniom, którym brakuje zarówno wiary w siebie, jak i środków na edukację. Pomostem do intelektualnego zwycięstwa jest Indeks Sukcesów, którego posiadaczem staje się - z inicjatywy darczyńcy - wytypowany przez nas uczeń. 

Reklama

Wielka zmiana filozofii pomagania

Szesnasta edycja Szlachetnej Paczki przebiegać będzie pod znakiem "końca ery dorobkiewiczów" - hasła, które doskonale wpisuję się w ewolucję filozofii pomagania, której jesteśmy w Polsce świadkami. Dowodów na prawdziwość tej tezy - jak przekonuje ksiądz Jacek Stryczek - nie trzeba zbyt daleko szukać. "W Polsce kończy się era dorobkiewiczów - już nie chodzi o to, żeby "mieć", ale "się dziać". Ludzie chcą iść w kierunku sensu życia, życia w świecie wartości, a nie kierunku posiadania. Coraz więcej osób dostrzega, że w sumie dorobek to coś dobrego, i ten dorobek można zamienić w dobro" - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia "Wiosna".

"Ja pozwalam ludziom znaleźć szczęście"

Skąd taka optymistyczna wiara w drugiego człowieka? Zdaniem księdza Stryczka przesłanek dostarcza sama otaczająca nas rzeczywistość. "Widzimy, że coraz więcej ludzi chce się angażować w działania na rzecz innych" - zaznacza pomysłodawca akcji. Jednocześnie nie ukrywa, że swój projekt wsparł na bardzo prostej, choć sugestywnej koncepcji.  "Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu i model, który ja zastosowałem w "Szlachetnej Paczce" jest taki, że ja pozwalam ludziom znaleźć szczęście" - argumentuje w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem.

W jego ocenie to przede wszystkim ludzie powinni pomagać sobie nawzajem, a dziś wymaga się, żeby główną rolę na tym polu odgrywało państwo. "Nigdy nie ukrywałem, że uważam, że państwo nie powinno pomagać, tylko ludzie sobie nawzajem. Jestem za modelem obywatelskim społeczeństwa" - zaznacza.

Ksiądz Stryczek: Polska to okrutny kraj

Zdaniem księdza Jacka Stryczka w ostatnich latach bieda, między innymi wskutek działania programu 500 plus, zmniejszyła się. "Są rodziny, które już stać na to, żeby dzieci pojechały na wycieczkę szkolną" - wylicza. "Ja to często mówiłem, że Polska to okrutny kraj, przemiany społeczne sprawiały, że jedni wskakują do tego wózka i jadą dalej, a inni się nie potrafią odnaleźć" -  dodaje w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem.

Od biedy do zaradności w życiu

Drugim motywem przewodnim tegorocznej Szlachetnej Paczki jest rewolucja w pomaganiu, polegająca na rozszerzeniu gestów charytatywnych na działalność specjalistyczną. "Tworzymy w ramach Paczki nowe projekty: Sztukę Teraz, Modę na Polskę oraz Inwestora Społecznego. Łączymy świat sztuki, mody i biznesu, bo wierzymy, że razem jesteśmy w stanie stworzyć piękniejszy świat, piękniejszą Polskę -  wylicza ksiądz Stryczek. 

Wszystko po to, żeby jeszcze lepiej przeprowadzać ludzi od biedy do zaradności w życiu.

Przypomnijmy, że  w 2015 roku projekt wsparł niemal milion Polaków, a wartość pomocy przekazanej w paczkach sięgnęła 54 milionów złotych. W tym roku do Darczyńców Szlachetnej Paczki dołączyła już między innymi reprezentacja Polski w Piłce Nożnej, para prezydencka, oraz olimpijczycy z Czesławem Langiem, Maciejem Bodnarem, Mają Włoszczowską, Anitą Włodarczyk, Piotrem Małachowskim i Tomaszem Majewskim na czele.

W tym gronie możesz znaleźć się także ty, wystarczy, że klikniesz TUTAJ!


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy