Reklama

Resort Cyfryzacji: 8 milionów dowodów osobistych do wymiany

Ponad pięć milionów Polaków będzie musiało w tym roku wymienić dowód osobisty. To dlatego, że kończy się dziesięcioletni okres ważności dowodów wykonanych z poliwęglanu. Łącznie z innymi wnioskami, nowy dokument w 2017 roku otrzyma osiem milionów osób - szacuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Rzecznik resortu Karol Manys mówi, że już teraz warto sprawdzić ważność dowodu. W okresie wakacji to szczególnie ważne dla tych, którzy opuszczają granice kraju.

"W takich przypadkach dowód musi być ważny jeszcze przynajmniej trzy miesiące" - podkreślił rzecznik.

Urzędy w Polsce już teraz zmagają się z zalewem wniosków o wydanie nowych dokumentów. Największe obciążenie zacznie się jednak w sierpniu i będzie trwało do końca roku. Wtedy - jak szacuje resort - urzędy będą wydawały pół miliona dowodów miesięcznie.
 
Rzecznik przypomina jednak, że nie trzeba już stać w kolejce w urzędzie. Resort odświeżył bowiem usługę elektronicznego wnioskowania o dowód osobisty.

"Chcemy ułatwić życie osobom, które będą wymieniały dowód osobisty. Zachęcamy, aby składały wniosek drogą elektroniczną, bo to duża oszczędność czasu. Dlatego teraz w systemie ePUAP funkcja składania wniosku jest widoczna jako główna. Nie sposób jej przeoczyć" - mówi Manys.

Dowód osobisty otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od złożenia wniosku. Usługa jest bezpłatna.

Nowoczesny dowód osobisty zastąpi kilka innych, w tym prawo jazdy i książeczkę zdrowia.

Reklama

***

Czytaj więcej w serwisie Biznes: Dowód osobisty już bez kolejki

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama