Reklama

Reklama

Rekonstrukcja rządu: Kolejne zmiany w ministerstwach

Waldemar Buda i Anna Gembicka nowymi wiceministrami w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Marcin Romanowski nowym wiceministrem sprawiedliwości, a Marcin Ociepa sekretarzem stanu w resorcie przedsiębiorczości i technologii - oto dzisiejsze zmiany w ramach rekonstrukcji rządu.

"Premier Mateusz Morawiecki powołał pana Waldemara Budę na stanowisko sekretarza stanu oraz panią Annę Gembicką na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Minister Jerzy Kwieciński powitał nowych członków kierownictwa resortu, jednocześnie podziękował za dotychczasową współpracę pani Andżelice Możdżanowskiej, byłej już sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju i Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz panu Adamowi Hamryszczakowi, pełniącemu dotąd funkcję podsekretarza stanu w MIiR" - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy MIiR Stanisław Krakowski.

Reklama

Waldemar Buda jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, radcą prawnym, posłem PiS od 2015 roku. Uczestniczy m.in w pracach komisji ustawodawczej, komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. 

Anna Gembicka pracowała jako sekretarz w Kancelarii Premiera, zajmując się m.in. rolnictwem, cyfryzacją, społeczeństwem obywatelskim. 

"Decyzja ministra Zbigniewa Ziobro"

Obecny dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski został nowym wiceministrem sprawiedliwości - poinformował we wtorek rzecznik prasowy resortu Jan Kanthak. 

Mianowanie nowego wiceministra wynika z tego, że jeden z dotychczasowych wiceszefów tego resortu - Patryk Jaki - uzyskał mandat europosła w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jak napisał na Twitterze we wtorek po godz. 18 Kanthak: "Decyzja min. Z. Ziobro - dr Marcin Romanowski został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w MS".

Nowy wiceminister - jak wynika z informacji PAP - miałby się zajmować informatyzacją wymiaru sprawiedliwości i zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. 

Urodzony 20 stycznia 1976 r. w Skrwilnie Romanowski jest doktorem nauk prawnych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia prawnicze na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Rozprawę doktorską pt. "Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 r." obronił w 2008 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

"Główne obszary zainteresowań badawczych to prawo rozliczeń z przeszłością państw bezprawia, prawo naturalne i niepozytywistyczne koncepcje prawa, teoria prawa globalnego, antropologia prawnicza oraz jej zastosowania w tworzeniu i stosowaniu prawa" - głosi notka biograficzna na stronie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 

Romanowski jest autorem kilkunastu publikacji i opracowań naukowych, a także współautorem monografii "O trudnych przypadkach filozofii prawa. Studia z antropologii filozoficznej" oraz "Reprywatyzacja. Problemy teorii i praktyki". 

W latach 2003-2004 był ekspertem sejmowej komisji śledczej w sprawie tzw. afery Lwa Rywina. W latach 2005-2007 oraz od 2015 r. był doradcą ministra sprawiedliwości. Funkcję dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pełnił od 2016 r., zaś od 2018 r. był pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji i cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości.

Nowy sekretarz stanu w resorcie przedsiębiorczości

Na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiedzialnego m.in. za sprawy europejskie i kwestie związane z innowacyjnością polskiej gospodarki, premier Morawiecki powołał Marcina Ociepę  - poinformował we wtorek resort.

Marcin Ociepa od 22 lutego 2018 r. do 3 czerwca 2019 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. 

Jak poinformowało MPiT, Ociepa jest politologiem (specjalność Studia Europejskie), nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Opolskim. Wcześniej związany był z Politechniką Opolską. Zna język angielski i francuski. Od 2014 roku przewodniczył Radzie Miasta Opole. "W latach 2010-2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2009-2010 koordynator Obywatelski Projekt Strategii Rozwoju Miasta Opola - Opole 2050" - napisano.

Ociepa jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, prezesem Collegium Nobilium Opoliense, uczestnikiem International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA. Został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy