Reklama

Reklama

Referendum konstytucyjne. Spotkanie prezydenta z marszałkiem

Jeszcze w lutym prawdopodobnie dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. referendum konstytucyjnego - poinformował w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Minister Mucha pytany w portalu wPolsce, na jakim etapie jest ustalanie daty referendum konstytucyjnego, powiedział, że w czwartek spotka się z marszałkiem Karczewskim, aby wspólnie przygotować jego spotkanie z prezydentem.

"Jutro będę rozmawiał z panem marszałkiem i będziemy przygotowywać spotkanie" - zapowiedział. Ma dojść do niego jeszcze w lutym.

Paweł Mucha zwrócił uwagę, że to "Senat będzie w tym zakresie właściwy do zatwierdzenia tego procesu (referendalnego)". Zarządzenie referendum będzie za zgodą Senatu" - zaznaczył minister.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zwrócił też uwagę, że prowadzone są intensywne spotkania regionalne ws. organizacji referendum konstytucyjnego. "Jesteśmy na etapie intensywnych spotkań. Przewidujemy, że do końca lutego spotkania regionalne zostaną zakończone" - zapowiedział.

Reklama

Kilkadziesiąt propozycji pytań

Minister poinformował też, że jest 17 obszarów zagadnień - według Kancelarii Prezydenta - w których można postawić pytanie referendalne. Dodał, że prawnicy Kancelarii Prezydenta przygotowali już kilkadziesiąt propozycji pytań.

"Dotyczą one m.in. kwestii związanych ze zmianą, utrzymaniem konstytucji z 1997 r. lub przyjęcia nowej konstytucji. Mamy też kwestie związane z mechanizmami demokracji partycypacyjnej, czyli wzmocnieniem instytucji referendum, czy obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Są też kwestie związane z podziałem kompetencji w ramach władzy wykonawczej; także kwestie dostępu do publicznej służby zdrowia i usług edukacyjnych" - wyjaśnił Mucha.

Podkreślił, że to prezydent zadecyduje o ostatecznym kształcie pytań referendalnych. "Chcemy, żeby te pytania były na tyle jednoznaczne i konkretne, żeby odpowiedzi, których udzieli suweren determinowały określone konkretne rozwiązania i zmiany prawa" - zaznaczył minister. Dodał, że pierwsze pytanie będzie dotyczyło tego, czy taka zmiana powinna w ogóle nastąpić.

Mucha zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda w "zakresie pytań referendalnych będzie rozmawiał z wszystkimi ugrupowaniami politycznymi, ale w szczególności z większością parlamentarną".

Kiedy referendum?

Pytany o datę referendum konstytucyjnego, powiedział, że najwłaściwszy termin wskazywany przez prezydenta to 10 i 11 listopada br.

"Mamy świadomość zmian w Kodeksie wyborczym, czyli potencjalnych terminów wyborów samorządowych. Mamy świadomość tego, że trzeba te wszystkie kwestie w sensie organizacyjnym i formalnym przeprowadzić. Można się spodziewać inicjatywy ustawodawczej prezydenta jeśli chodzi o ustawę o referendum" - wskazał.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. Obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji, odbyło się 11 listopada 2018 r. Jego zdaniem, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne