Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Referendum - jak głosować?

Poniżej garść ważnych informacji dotyczących referendum akcesyjnego, które odbędzie się w sobotę i niedzielę, 7 i 8 czerwca.

Lokale wyborcze czynne będą w godz. 6.00- 20.00.

Ważne informacje:
- Informacje na temat lokali wyborczych właściwych dla miejsca zamieszkania każdego uprawnionego do głosowania znajdują się na słupach ogłoszeniowych.
- Karty do głosowania wydawane są po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu.
- Osoby, które 8 czerwca skończą 18 lat nie mogą głosować w sobotę, w niedzielę zostaną dopisane do specjalnej listy; otrzymają karty po okazaniu legitymacji szkolnej.
- Osobom, które chcą głosować poza miejscem zameldowania (w innych miejscach kraju, za granicą, na statkach morskich) minęły już terminy składania wniosków o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum.
- Głosowanie w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, a także w domach studenckich będzie możliwe po okazaniu zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Komisje obwodowe w dniu głosowania dopisują do spisu jedynie te osoby, które: przedłożą zaświadczenie o prawie do głosowania; zostały pominięte w spisie, jeśli udokumentują iż stale zamieszkują na terenie danego obwodu głosowania, a urząd gminy potwierdzi, że nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nich prawa wybierania lub o objęciu spisem w innym obwodzie; zostały skreślone ze spisu w związku z ujęciem ich w spisie w szpitalu lub zakładzie pomocy społecznej, jeśli udokumentują, że opuścili szpital lub zakład w przeddzień referendum; przybyły w przeddzień głosowania do szpitala lub zakładu pomocy społecznej, w którym utworzono obwód głosowania; stale zamieszkują za granicą, udokumentują ten fakt i głosują na podstawie ważnego polskiego paszportu.

Gdzie głosujemy w referendum

W referendum europejskim głosujemy w jednym z 24 tys. 989 lokali otwartych na terenie kraju. Są to z reguły te same lokale, w których głosowaliśmy w wyborach parlamentarnych, prezydenckich bądź samorządowych.

Udając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport, legitymacja, prawo jazdy.

Komisja obwodowa sprawdzi nasze nazwisko w spisie wyborców i na tej podstawie wyda nam kartę do głosowania. Głosować można tylko osobiście. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z pomocy innych osób, ale spoza członków komisji obwodowych.

Osoby głosujące poza miejscem stałego zamieszkania muszą dodatkowo okazać zaświadczenie o prawie do głosowania, co jest warunkiem dopisania do spisu wyborców i dopuszczenia do głosowania.

Ci, którzy wcześniej wystąpili o dopisanie ich do listy wyborców w miejscu pobytu czasowego, muszą mieć tylko dokument umożliwiający stwierdzenie ich tożsamości.

Głos ważny - "iks" w jednej z kratek

W referendum, w lokalu obwodowej komisji do spraw referendum, wyborca, po okazaniu dowodu tożsamości, otrzyma kartę do głosowania. Ma ona format A-4, z jednej strony jest jasnozielona, z drugiej biała.

Głosujemy stawiając znak "iks" lub "krzyżyk" w kratce przy "TAK" lub przy "NIE". Niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce lub w obydwu powoduje, że głos będzie nieważny.

Postawienie jakiegokolwiek innego znaku w kratce przy "TAK" lub "NIE" spowoduje nieważność oddanego głosu. Nie może być to więc np. znak "V", bowiem prawo wyborcze określa, że muszą to być dwie przecinające się linie.

Poczynienie jakichkolwiek zapisów poza kratkami nie spowoduje unieważnienia głosu.

Głosowanie także za granicą

W referendum europejskim mogą głosować także Polacy przebywający za granicą. Przygotowano dla nich 166 obwodów głosowania. Kolejnych czternaście znajduje się na polskich statkach. Obwód głosowania utworzono nawet dla pracowników stacji Polskiej Akademii Nauk na Wyspie Króla Jerzego.

W obwodach utworzonych na półkuli zachodniej głosowanie rozpoczęło się już w piątek. W nocy z piątku na sobotę "ruszy" głosowanie na Dalekim Wschodzie.

Najwięcej obwodów głosowania utworzono w USA - 16. W Australii przygotowano 7, we Francji, Niemczech i Kanadzie - po 5, w Rosji, Czechach i Brazylii - po 4.

Ponad 90 proc. obwodowych komisji ds. referendum swoje siedziby ma w ambasadach lub placówkach konsularnych. Wykorzystano też Domy Polskie, a na przykład w RPA komisja ma siedzibę w rezydencji prezesa polonijnej organizacji.

Uprawnione do wzięcia udziału w referendum są osoby przebywające za granicą, posiadające polskie obywatelstwo i ważny paszport. Wyjątek stanowią osoby, które wystąpiły o przedłużenie ważności paszportu - głosują w tym urzędzie konsularnym, w którym złożyły taki wniosek.

W trzech obwodach będą głosować żołnierze polscy przebywający w misjach: w Kuwejcie, Serbii i Czarnogórze oraz w Afganistanie.

Za granicą, w dowolnym obwodzie, mogą także głosować osoby, które w dniach referendum wyjechały na przykład na urlop. Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia z urzędu gminy.

Referendum będzie ważne, jeśli frekwencja wyborcza przekroczy 50 proc.

INTERIA.PL

Zobacz także