Reklama

"Recepta na kryzys". Koalicja Obywatelska pokazuje swój plan

KO przedstawiła propozycje programowe dotyczące przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego pandemią. Czasowe obniżenie podatku VAT do 5 proc., wprowadzenie minimalnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł oraz zrekompensowanie przez państwo dwóch semestrów studiów, dla tych którzy stracili pracę - wyliczał Borys Budka. Następnie przekazał głos innym politykom KO. - Ja jadę tam, gdzie powinien być teraz premier - powiedział.

- "Recepta na kryzys" to kompleksowy program, w jaki sposób pomóc polskiej gospodarce, ale przede wszystkim polskim przedsiębiorcom, pracownikom i samorządom - przekonywał lider PO Borys Budka. 

- Dziś pokazujemy trzy najważniejsze lekcje, które musimy wyciągnąć z tego, co stało się przez ostatni rok - powiedział o pandemii. Dodał, że dotyczą one zmiany priorytetów. - Zapominamy, że w centrum każdej gospodarki jest człowiek - podkreślił Borys Budka. Jak dodał, KO chce na to wyraźnie zwrócić uwagę.

Kwota wolna, VAT i studia 

Borys Budka wymienił trzy propozycje KO odpowiadające na kryzys. Po pierwsze czasowe obniżenie podatku VAT do 5 proc. - Dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej na czas jednego roku od momentu, kiedy gospodarka dojdzie do normalności. To będzie znakomity impuls dla całej gospodarki - powiedział lider PO. 

Reklama

Kolejna propozycja to prowadzenie minimalnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 10 tys. zł. Jak podkreślił Borys Budka, państwo powinno też zrekompensować dwa semestry studiów, tym którzy stracili pracę z powodu pandemii.

Budka wyszedł: Jadę tam, gdzie powinien być premier

- To skrócona recepta na sukces - stwierdził Borys Budka, następnie przekazał głos posłom klubu KO: Izabeli Leszczynie oraz Sławomirowi Nitrasowi.

- Ja już w tej chwili jadę tam, gdzie powinien być dzisiaj premier. Jadę do Olsztyna, żeby spotkać się z przedsiębiorcami dotkniętymi kolejnymi absurdalnymi decyzjami tego rządu - powiedział na koniec Budka i wyszedł. 

Otwarcie branż w reżimie, handel w niedziele

- Polski nie stać na kolejny lockdown. Epidemiolodzy są zgodni: można prowadzić każdą działalność gospodarczą pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego według opracowanych standardów bezpieczeństwa. Koniec z zamykaniem całych branż - powiedziała Izabela Leszczyna. 

- Trzeba dać ludziom pracować - powiedział z kolei Sławomir Nitras. Poinformował, że PO przygotowało ustawę naprawczą. Zakłada ona, że wszyscy, którym rząd administracyjnie zablokował możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostaną odszkodowanie. 

KO postuluje też przywrócenie handlu w niedziele. - Uwolnimy handel w niedziele. Jednocześnie pracownik musi mieć prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu, a za pracę otrzymywać godziwe wynagrodzenie - podkreśliła Leszczyna. 

Politycy opozycji proponują także zniesienie tzw. podatku Belki oraz opłaty mocowej. - PiS wprowadził podwójne opodatkowanie spółek komandytowych, które bardzo często są niewielkimi, rodzinnymi firmami. Zniesiemy ten podatek - zapowiedziała także Izabela Leszczyna. - Zlikwidujemy także podwójne opodatkowanie dochodów z zagranicy - zapowiedział z kolei Sławomir Nitras. 

- Chcemy wprowadzić jasną zasadę, że zmiany w prawie gospodarczym wchodzą w życie zawsze od 1 stycznia - poinformował też Nitras. 

"Czas na zmiany". Co PO zaproponowała dotychczas? 

Przypomnijmy, że na początku lutego liderzy PO: Borys Budka i Rafał Trzaskowski wystąpili wspólnie na konferencji pod hasłem "Czas na zmiany". Zaproponowali tam stworzenie "Koalicji 276" jako forum współpracy formacji opozycyjnych. Zaprezentowali też kilka postulatów, dotyczących m.in. zmian w sądownictwie oraz likwidacji TVP Info. Politycy PO zapowiedzieli wówczas, że ta konferencja jest wstępem do serii kolejnych eventów programowych.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy