Reklama

Reklama

Raport komisji ds. pedofilii: 57 spraw związanych z duchownymi

We wtorek komisja ds. pedofilii przedstawiła drugi, roczny raport ze swoich prac. Przewodniczący Błażej Kmieciak przekazał, że zgłoszono do prokuratury 96 spraw związanych z pedofilią. Wśród spraw indywidualnych, badanych przez komisję - 57 dotyczyło osób duchownych. Przewodniczący krytycznie ocenił współpracę z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Państwowa Komisja ds. pedofilii przedstawiła we wtorek drugi roczny raport ze swoich prac. Pierwsze takie opracowanie komisja upubliczniła w lipcu ubiegłego roku. W drugim odniosła się m.in. do kwestii wdrożenia zgłoszonych wówczas rekomendacji.

Podczas swojego wystąpienia przewodniczący komisji Błażej Kmieciak poinformował, że w ciągu roku komisja przekazała do prokuratury 96 spraw związanych z pedofilią. - 94 z nich dotyczą prawdopodobieństwa popełniania przestępstwa na tle seksualnym wobec dziecka poniżej lat 15, dwie dotyczą niezawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełniania przestępstwa - mówił. 

Reklama

Komisja przeprowadziła 24 wysłuchania, monitorowała 303 postępowania (w tym 66 sądowych) oraz zajmowała się badaniem zakończonych spraw. Komisja zajmowała się 318 sprawami, które wpłynęły w tym roku, a łącznie 513. 

Komisja zajmowała się 227 sprawami indywidulanymi. 38 proc. spraw dotyczyło przestępstw w środowisku domowym lub rodzinnym. Sprawy związane ze sprawcami niespokrewnionymi (121) dotyczyły: nauczycieli (9), trenerów sportowych (6), lekarzy (2), duchownych (57), przedstawicieli związków wyznaniowych (5), partnerów rodzica (17), znajomych rodziny (6), sąsiadów (19).

Przewodniczący poinformował również, że łącznie komisja w toku swoich prac zajmowała ponad czterdziestoma sprawami związanymi z art. 240 Kodeksu karnego, czyli zatajaniem wiedzy o przestępstwie. Wszystkie dotyczyły osób duchownych.

Dziennikarze pytali między innymi o to czy wśród spraw badanych przez komisję jest postępowanie związane z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Przewodniczący oznajmił, że nie chce odpowiadać to pytanie podczas konferencji prasowej.

Krytyka Rzecznika Praw Dziecka

Inną kwestią, o którą zapytano Kmieciaka, była współpraca komisji z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem.

- Nie jest tajemnicą, o czym mówiłem państwu, ponieważ jak powiedziała moja koleżanka z komisji przedwczoraj - prawda zawsze się obroni, nie jest tajemnicą, że relacja pomiędzy komisją, a rzecznikiem nie jest relacją o charakterze wzorcowym. Czemu tak jest? Nie wiem. Za mało znam pana Mikołaja Pawlaka, żeby odpowiedzieć na to pytanie, myślę, że na jego osobie nie będę się teraz skupiać - oznajmił Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. pedofilii

- Raport składa się z ośmiu części, liczy ponad 200 stron, przygotowane jest także jego streszczenie. Największą nowością jest prezentacja wstępnych analiz dotyczących akt spraw, w których doszło do przedawnienia karalności czynu. Mowa o sprawach dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich z ostatnich 50 lat - poinformowali wcześniej przedstawiciele komisji.

Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października 2020 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy