Reklama

Reklama

Ranking Perspektyw: UJ i UW najlepszymi uczelniami w Polsce

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły pierwsze miejsce w XVI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na kolejnych miejscach uplasowały się trzy najlepsze polskie politechniki: na miejscu czwartym ex aequo Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska, a tuż za nimi Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie - podaje w komunikacie Anna Wdowińska.

W grupie uczelni niepublicznych znalazła się ponownie Akademia Leona Koźmińskiego, która obroniła tytuł najlepszej niepublicznej uczelni w Polsce. Tuż za nią uplasował się SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny - uczelnia, która od poprzedniego rankingu nie tylko uzyskała status uniwersytetu, ale też o połowę zmniejszyła dystans do lidera. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych w Warszawie. Z kolei w rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych pierwsze miejsce zajęła ponownie PWSZ im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu.

Reklama

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych już po raz szesnasty. W tym roku oceniono 87 uczelni akademickich, 70 magisterskich uczelni niepublicznych, 30 państwowych wyższych szkół zawodowych oraz aż 43 kierunki studiów. - Ranking to nie tylko narzędzie, które mądrze wykorzystane, może posłużyć maturzystom i ich rodzicom w wyborach edukacyjnych. To także kompendium wiedzy o aktualnym stanie polskiego szkolnictwa wyższego, panoramiczne zdjęcie wykonane tu i teraz, przedstawiające nasze uczelnie i ich ambicje z różnych, ale nieprzypadkowo dobranych perspektyw - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", twórca polskich rankingów edukacyjnych.

"Ranking może być drogowskazem dla uczelni"

Prof. dr hab. Michał Kleiber, szef Kapituły Rankingu, b. prezes PAN wskazuje, że ranking może być także drogowskazem dla uczelni. - Na podstawie wiedzy płynącej z bieżącej analizy trendów w rankingach na świecie oraz mądrości zgromadzonej w ciągu 16 już lat doświadczeń podpowiadamy, w którą stronę należałoby się w przyszłości profilować, jakie aspekty działalności rozwinąć i jakie wyznaczyć priorytety. Tak widziany Ranking może stać się ważnym impulsem dla budowania kultury jakości na uczelni. Zwłaszcza, że trudno znaleźć drugie tak rozbudowane zestawienie na świecie - przekonuje. 

Po raz kolejny opublikowano też Ranking Kierunków Studiów, obejmujący aż 43 główne kierunki lub grupy kierunków studiów (o 6 więcej niż przed rokiem). To najważniejsza część badania z punktu widzenia kandydatów na studia.

Kapituła przyznała w tym roku nagrody specjalne: Nagrodę Kuźnia Kadr 2015 oraz Nagrodę Awans 2015. Kuźnia Kadr 2015 to uczelnia, która zanotowała największe postępy w kształceniu kadr naukowych. Laur przypadł w udziale Akademii Obrony Narodowej.

Nagroda Awans 2015 za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni została przyznana w dwóch kategoriach: w grupie uczelni akademickich otrzymał ją Uniwersytet Łódzki, który awansował o 5 miejsc (z 21. na 16. miejsce), a w grupie niepublicznych uczelni magisterskich nagrodę tę otrzymała Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która awansowała z 12. miejsca na 7.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje