Reklama

Ramadan 2023. Najważniejsze muzułmańskie święto już się rozpoczęło

Już dzisiaj rozpoczyna się jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Ramadan jest obowiązkiem dla każdego wyznawcy islamu i stanowi jeden z pięciu filarów religii. Co warto nim wiedzieć?

Ramadan to - dla wyznawców islamu - miesiąc, który powinien być wypełniony refleksją, dobrymi uczynkami oraz modlitwą. Muzułmanie mają w tym czasie duchowo jednoczyć się z osobami na całym świecie, które odczuwają głód.

Ramadan: Co to za święto?

Ramadan oznacza dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Muzułmanie uważają ten czas za święty, ponieważ to w tym miesiącu objawił się Mahometowi archanioł Gabriel i przekazał mu kilka wersów Koranu. Miesiąc uznaje się za rozpoczynający objawienie świętej księgi islamu.

Kiedy zaczyna się i kończy ramadan 2023?

W tym roku data ramadanu przesunęła się o jeden dzień. Duchowni ocenili, że Księżyc nie był widoczny we wtorkowy wieczór. Podjęto decyzję, aby zaczekać z obchodami do kolejnego dnia. Kiedy Księżyc ukazał się na niebie w środę 22 marca, zasygnalizował początek święta. To oznacza, że ramadan rozpoczyna się w czwartek 23 marca i kończy się 21 kwietnia.

Reklama

Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu księżycowym islamu. Za jego początek uznaje się dzień, kiedy po nowiu pierwszy raz widoczny jest półksiężyc. Przez to rozpoczęcie święta może przesuwać się o 10-11 dni. Data rozpoczęcia ramadanu różni się także w różnych rejonach geograficznych.  

Jak świętuje się ramadan?

Jedną z najważniejszych zasad ramadanu jest post. Trwa on 30 dni i polega na wstrzemięźliwości od jedzenia, picia, a także palenia papierosów i seksu od świtu do zmierzchu. Z tego powodu ważne jest, aby unikać w tym czasie złych uczynków, jak przeklinanie, kłamanie oraz plotkowanie. To okres na dobre praktyki, do których muzułmanie zaliczają rozdawanie jałmużny i przestrzeganie wszystkich zasad islamu.

Jednak ramadan to nie tylko post. Okres jest wypełniony rytuałami i celebracją. Każdy posiłek, zarówno przed wschodem słońca, jak i po jego zachodzie jest symboliczny. Każdej nocy rodziny i przyjaciele zasiadają do uroczystego obiadu, aby móc wspólnie świętować.

Zobacz także:

Post przerywany - Intermitten Fasting. Komu pomoże schudnąć okno żywieniowe?

Próbował powtórzyć post Jezusa. Pastor zmarł po 25 dniach

Idea postu i poszczenia. Czy odmawianie sobie jedzenia ma sens?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ramadan | post | tradycja | Islam

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy