Reklama

Rafalska: Wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka społecznie oczekiwane

Wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka było społecznie oczekiwane. Złożenie takiej propozycji to 100 proc. gwarancji finansowania - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie od 1 lipca "500 plus" od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

Minister Rafalska w rozmowie z PAP oceniła, że propozycja przyznania "500 plus" od pierwszego dziecka była społecznie oczekiwana. "Wydatki na cele społeczne trzeba było etapować, znaleźć zabezpieczenie, mieć pewność dalszego finansowania. To wszystko wymagało przemyślenia. Po trzech latach funkcjonowania programu przyszedł kolejny etap. Wcześniej była ta odrobina niedosytu w programie +500 plus+ i dzisiaj tego już nie będzie" - podkreśliła minister.

Reklama

Zapewniła, że "złożenie takiej propozycji to 100 proc. gwarancji finansowania". 

"Proszę zobaczyć, jaką mamy sytuację gospodarczą, w finansach publicznych, mamy też historycznie najlepszą sytuację na rynku pracy. Jesteśmy poważną, odpowiedzialną Zjednoczoną Prawicą, która już dała dowód tego, że to o czym mówi, jest wdrożone" - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

"Przełom w programie"

Rafalska oceniła, że samo wprowadzenie programu "500 plus" było odważną propozycją. "Wtedy po raz pierwszy niemożliwe stało się możliwe. To słynne 'nie ma na to pieniędzy' przekuliśmy w program, w którym na pierwsze dziecko obowiązywało kryterium dochodowe. Zabezpieczyliśmy program na poziomie finansowania ponad 20 mld zł. Przyszedł czas na kolejne kroki, na przełom w tym programie, czyli 500 plus w nowej odsłonie - świadczenie wychowawcze tym razem jako świadczenie uniwersalne, dostępne dla wszystkich dzieci do 18 roku życia, bez kryterium dochodowego" - powiedziała minister.

Zwróciła uwagę, że program "w nowej odsłonie" uprości także procedurę administracyjną wydawania "500 plus". "Nie trzeba będzie sprawdzać kryterium dochodowego. To świadczenie - podobnie jak wyprawka szkolna 'Dobry start' - będzie wypłacane bez sprawdzenia sytuacji dochodowej rodziny. Wydania tego typu decyzji jest mniej czasochłonne, zdecydowanie prostsze" - podkreśliła.

"Trzynastka" dla emerytów

Szefowa MRPiPS wskazała, że kolejną społecznie oczekiwaną propozycją jest "trzynastka" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta. "To bardzo ważna propozycja, ponieważ emeryci byli tą grupą, która cierpliwie czekała na większy rodzaj wsparcia. Dzisiaj mamy dla nich tę dodatkową minimalna emeryturę" - powiedziała minister. 

Według sobotniej zapowiedzi prezesa PiS, "trzynastka" ma być wypłacana od maja.Minister Rafalska podkreśliła, że szczegóły nowych rozwiązań poznamy wkrótce.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy