Reklama

​Rafalska: Ustawa ws. "trzynastki" musi być szybko procedowana

Ustawa dot. "trzynastki" dla emerytów i rencistów musi być w miarę szybko procedowana, tak, żeby została przyjęta na początku kwietnia - powiedziała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że wypłata tego świadczenia wiąże się z koniecznością zmian w systemie ZUS.

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłatę od 1 lipca 500 zł na pierwsze dziecko i od maja "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury - 1100 zł. Ponadto PiS chce znieść podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co ma dotyczyć przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Rafalska była pytana w czwartek w radiowych Sygnałach Dnia o harmonogram prac nad wprowadzeniem "trzynastki" dla emerytów i rencistów. "Ustawa musi być w miarę szybko procedowana, tak, żeby była przyjęta, powiedzmy, na początku kwietnia" - odparła.

Reklama

Dodała, że aby wypłaty były możliwe od 1 maja, konieczne będzie też wprowadzenie zmian w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

We wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekazała, że 5 marca rząd przedstawi "mapę drogową" dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że "piątka PiS" zostanie zrealizowana do końca lata.

"Trzynaste świadczenie także dla rencistów socjalnych"

Dodatkowe, trzynaste świadczenie będzie dotyczyło także rencistów socjalnych - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska przedstawiała działania podejmowane przez rząd na rzecz osób z niepełnosprawnością. Szefowa resortu rodziny zwróciła uwagę, że do tej grupy osób kierowane będą także rozwiązania zapowiedziane w "piątce PiS", m.in. świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko oraz tzw. trzynasta emerytura.

Powiedziała, że dodatkowe, trzynaste świadczenie "będzie dotyczyło rencistów socjalnych, a są to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności". "Przypomnę, że renta socjalna od 2015 r. do 1 marca 2019 r. wzrosła o blisko 360 zł, procentowo wzrosła o 39 proc." - powiedziała Rafalska. Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł).

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie zapowiedzianych w sobotę, na konwencji programowej PiS pięciu propozycji programowych. Propozycje, tzw. "nowa piątka PiS", zakładają wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy