Reklama

Rafalska: Program 500 plus osiąga swoje cele i ma wpływ na wzrost dzietności

Program "Rodzina 500 plus" to element rządowej polityki rodzinnej, który osiąga swoje cele i wpływa na wzrost dzietności - powiedziała PAP była szefowa MRPiPS, a obecnie europosłanka Elżbieta Rafalska. Dodała, że obecnie wskaźnik dzietności w Polsce jest najwyższy od 20 lat.

Rafalska przypomniała, że celami programu "Rodzina 500 plus" były: poprawa wskaźnika dzietności, walka z ubóstwem, szczególnie wśród dzieci, oraz inwestycja w rodzinę.

Jak oceniła, program osiąga swoje cele. "Wskaźnik dzietności w 2017 r. wyniósł 1,45 i teraz utrzymuje się niemalże na tym samym poziomie. To jest poziom dzietności niespotykany od prawie 20 lat" - podkreśliła była minister rodziny.

Zaznaczyła jednocześnie, że program "Rodzina 500 plus" to jeden z elementów rządowej polityki rodzinnej, który ma wpływać na wzrost dzietności.

Reklama

Wskazała też m.in. na poprawę dostępności do miejsc opieki nad małym dzieckiem, dobrą sytuację na rynku pracy, wprowadzenie programu "Mama 4 plus", czy zmiany w Karcie Dużej Rodziny, z której od 1 stycznia mogą skorzystać również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

Przybywa rodzin wielodzietnych

"Przede wszystkim przybywa nam rodzin wielodzietnych. To potwierdza badania, że Polacy są rodzinni i chcieliby mieć więcej dzieci. Jak im się stwarza dobre warunki m.in. poprzez transfer świadczeń rodzinnych, to śmielej decydują się, by ich rodzina była liczniejsza" - powiedziała Rafalska.

"Polityka rodzinna prowadzona przez rząd jest kompleksowa i mądra. Wydatki traktujemy jako inwestycje w kapitał ludzki, w polską rodzinę, która jest tego warta" - dodała.

Od 1 lipca wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" można składać drogą online, za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej - papierowej.

Program w nowej, rozszerzonej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Z szacunków MRPiPS wynika, że wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy