Reklama

Rafalska: Chciałabym zakończyć protest możliwie szybko

Chciałabym zakończyć protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie tak szybko, jak to jest możliwe - powiedziała w piątek szefowa MRPiPS. Elżbieta Rafalska zwróciła się też z prośbą o wypracowanie porozumienia.

W Sejmie od środy protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodziców zaprosiła do Sejmu posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

"Chciałabym oczywiście ten protest zakończyć tak szybko, jak to jest możliwe. Analizujemy te propozycje, które zostały przez to środowisko przedstawione, ale chcemy też rozmawiać z innymi środowiskami osób niepełnosprawnych. Nie chcemy, żeby ktoś poczuł się w tej dyskusji i szukaniu dobrych rozwiązań wykluczony" - powiedziała Rafalska.

Reklama

"Jeszcze raz zwracam się z prośbą, żebyśmy usiedli, może nawet czasami bez obecności mediów, i wypracowali porozumienie czy konsensus, który będzie nas zadawalał, a nie będzie złożoną propozycją rzuconą bez poczucia odpowiedzialności" - dodała minister.

"To nie są warunki do rozmowy"

Według niej, korytarz sejmowy nie jest dobrym miejscem do rozmowy i wypracowania rozwiązań. "Tam nie zobaczymy racji wielu stron" - mówiła szefowa MRPiPS. Jej zdaniem, dobrym miejscem do dyskusji jest m.in. Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". "To miejsce dialogu i szukania kompromisu. Muszą być odpowiednie warunki do rozmowy. Trudno, żebyśmy prowadzili rozmowę i szukali rozwiązań na ulicy, na korytarzu, gdy obok nas leżą niepełnosprawne dzieci, które powinny mieć lepsze warunki" - stwierdziła.

Minister zwróciła uwagę, że wśród osób niepełnosprawnych są takie, które wymagają całodobowej opieki. "Chcemy, żeby ich głos też był słyszalny. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu na to, aby przygotować te propozycje" - mówiła minister. Zaznaczyła, że dostrzega potrzeby osób niepełnosprawnych. "Ale to nie jest tak, że wszystko da się wprowadzić w ciągu jednego dnia" - stwierdziła szefowa MRPiPS.

Prezydent zapewnia o projekcie ustawy

Z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych spotkał się w piątek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił m.in., że zostanie przygotowany projekt ustawy, który zrealizuje postulaty protestujących.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło protestujących na spotkanie w środę o godz. 19 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Nie skorzystali z zaproszenia, ale zostało ponowione - na czwartek o godz. 10. Z tej propozycji protestujący również jednak nie skorzystali. Oczekują spotkania w Sejmie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy