Reklama

Rafał ​Trzaskowski: Nie startuję w wyborach parlamentarnych

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział w czwartek, że nie będzie kandydował w najbliższych wyborach parlamentarnych. Zadeklarował przy tym wsparcie dla Koalicji Europejskiej.

Trzaskowski był pytany w czwartek na konferencji prasowej "Warszawa dla aktywnych", czy weźmie udział w wyborach parlamentarnych.

"Jasno powiedziałem, że nie. My będziemy wspierać te siły, które odpowiedzą pozytywnie na nasze postulaty. Wiadomo, że trudno się spodziewać takiego pozytywnego podejścia od strony rządu. W związku z tym, wspierać będziemy Koalicję Europejską. Również niektórzy samorządowcy są gotowi do tego żeby wystąpić ewentualnie w samych wyborach. Rozmawiamy o tym. Ja natomiast na pewno w tych wyborach (...) parlamentarnych nie będę startował"- powiedział Trzaskowski.

Reklama

Według prezydenta Warszawy Prawo i Sprawiedliwość nastaje na "prerogatywy samorządów i próbuje centralizować państwo". "Stąd te nasze postulaty, które mają wzmacniać samorządy. I tu nie chodzi o wzmocnienie naszej władzy, tylko chodzi o to, żeby decyzje były podejmowane jak najbliżej obywateli" - dodał.

Oskarżenia wobec rządu

Trzaskowski zaznaczył też, że olbrzymia większość 21 postulatów zaprezentowanych 4 czerwca w Gdańsku ma zapewnić siłę samorządom, wyposażyć je w środki finansowe i w swobodę podejmowania decyzji. "A dzisiaj niestety jest tak, że rząd tak naprawdę konsekwencje swojej skrajnej nieudolności, na przykład w dziedzinie edukacji, próbuje przerzucić na barki samorządów i stąd te postulaty" - podkreślił prezydent Warszawy.

4 czerwca w Gdańsku

We wtorek w Gdańsku odbyła się sesja "Samorządna Rzeczpospolita" zorganizowana w ramach odbywającego się tam w dniach 1-11 czerwca Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się też spotkanie "Samorządna Rzeczpospolita" z udziałem ponad 400 samorządowców. Zaprezentowano na nim 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów, przede wszystkim wzmocnienia ich kompetencji. Tezy mają zostać poddane debacie i - po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie - 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty "Samorządnej Rzeczpospolitej". "Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP" - poinformowali po spotkaniu samorządowcy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy