Reklama

Reklama

Rady Krajowe Nowej Lewicy i Razem zdecydowały o dalszej współpracy obu formacji

W niedzielę Rady Krajowe Nowej Lewicy i Razem zdecydowały o kontynuowaniu dalszej współpracy i zwołały na 10 grudnia pierwszy w historii kongres programowy obu formacji.

W niedzielę w Warszawie obradowały ciała statutowe obu formacji, które w Sejmie tworzą od 2019 roku wspólny klub Lewicy.

W treści przyjętej w niedzielę uchwał Nowej Lewicy i Razem partie podkreślają, że "po wyborach nasz kraj potrzebuje prawdziwych zmian". "Polska może stać się nowoczesnym europejskim państwem dobrobytu - sprawiedliwym społecznie, świeckim, szanującym prawa człowieka. Tych zmian nie wprowadzą jednak z własnej woli konserwatyści i liberałowie. Gwarantem prawdziwych zmian jest tylko silna, podmiotowa, niezależna Lewica" - wskazują.

Reklama

"Trzy lata temu Lewica wróciła do parlamentu" - przypominają obie formacje. "Dzięki uczciwej współpracy i szacunku dla różnorodności połączyliśmy w Koalicyjnym Klubie Poselskim Lewicy różne pokolenia i środowiska polityczne. Lewicowa lista wywalczyła miejsce dla postępowych poglądów w polskiej polityce. Budowa mieszkań czynszowych, wyższe płace, prawo kobiet do przerywania ciąży, prawdziwy rozdział kościoła od państwa - dziś większość Polaków myśli przychylnie o lewicowych postulatach" - napisano.

Rady Krajowe pozytywnie oceniły dotychczasową współpracę obu formacji w klubie poselskim i postanowiły, by ją kontynuować, a także zwołały na 10 grudnia wspólną konwencję programową Razem i Nowej Lewicy.

Włodzimierz Czarzasty: Po to jest Lewica, żeby problemy były rozwiązywane

Podczas części otwartej dla mediów wystąpili liderzy. Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podczas swojego wystąpienia podkreślił, że stosunek do Unii Europejskiej, obrona konstytucji czy praworządność to są sprawy, które łączą całą opozycję.

Przypomniał też o sprawach, których rozwiązanie jest szczególnie ważne dla Lewicy i w tym kontekście wymienił m.in. politykę mieszkaniową, problem skrajnej biedy, niskie świadczenia emerytalne, wykluczenie transportowe, a także brak dostępu do lekarzy specjalistów, w tym do geriatrów, problemy dotyczące opieki okołoporodowej czy wysoki wskaźnik umieralności na nowotwory.

- Po to jest Lewica, żeby o takich sprawach przypominać i po to jest Lewica, że jak dojdziemy do władzy i będziemy współrządzili, żeby te problemy były rozwiązywane - mówił polityk.

Czarzasty do elektoratu PiS: Lewica jest gwarantem tego, żeby następy rząd niczego wam nie zabrał

Czarzasty zaapelował do wyborców Lewicy. - Wiele partii będzie obiecywało wam realizację waszych marzeń, ale tylko Lewica jest gwarantem, że wejdą one w życie - podkreślał. - Tylko Lewica po wyborach o nich nie zapomni - dodał.

Zwrócił się także do klasy średniej, która boi się utraty statusu majątkowego. - Lewica będzie gwarantem waszej stabilności finansowej - zadeklarował.

Polityk adresował swoje słowa również do elektoratu PiS. - Nie wierzcie, że tylko PiS gwarantem waszych świadczeń. To nie jest prawda. Lewica jest gwarantem tego, żeby następny rząd niczego wam nie zabrał - mówił.

- Panie Kaczyński, panie Morawiecki, panie Duda, macie z kim przegrać - stwierdził Czarzasty. 

Reklama

Reklama

Reklama