Reklama

Reklama

Radość warszawskich zakonników. "Mamy w klasztorze niemowlaka"

W warszawskim klasztorze dominikanów zamieszkało niemowlę. To nowo narodzony syn jednej z rodzin, która uciekła z Ukrainy przed wojną. - Mamy zatem w klasztorze niemowlaka - komentują zakonnicy we wpisie na mediach społecznościowych i nie kryjąc radości, ogłaszają, jakie imię nadano chłopcu.

"Nowe życie na Służewie to nie tylko nowi bracia nowicjusze" - rozpoczyna się wpis na Facebooku warszawskich dominikanów. Zakonnicy poinformowali w nim, że kilkanaście dni temu w klasztorze zamieszkało dziecko. 

To syn jednej z rodzin, która chcąc uchronić się przed dramatem wojny, uciekła z Ukrainy i znalazła schronienie w zakonie polskich duchownych. Rodzice zdecydowali się nadać mu imię Dominik - "na cześć naszego założyciela i patrona naszej parafii" - napisali we wpisie zakonnicy, którzy nie kryją radości z nowego życia.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Liczba uchodźców w Polsce

Według najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich z zeszłego miesiąca, Ukraińcy stanowią w Polsce ok. 9 proc. społeczeństwa, co przekłada się na 3,37 mln osób. Najwięcej obywateli Ukrainy koncentruje się w największych polskich metropoliach, gdzie mieszka 69 proc. spośród wszystkich uchodźców i imigrantów, którzy zdecydowali się na życie w naszym kraju.

Na pierwszym miejscu plasuje się stolica Podkarpacia - Ukraińcy to 37 proc. mieszkańców Rzeszowa. Na kolejnym miejscu znajduje się Wrocław, gdzie szacunkowo obywatele Ukrainy stanowią 28 proc. mieszkańców. Ostatnie miejsce na podium przypada stolicy Pomorza. W Gdańsku Ukraińcy to niemal co czwarty mieszkaniec (24 proc.). 

Choć w Warszawie uchodźcy i imigranci z Ukrainy stanowią zaledwie 16 proc. mieszkańców, to w ujęciu nominalnym są najbardziej liczną grupą, skoncentrowaną w jednym mieście. Według raportu w stolicy Polski żyje około 343 tys. Ukraińców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy