Reklama

Reklama

Rada Dialogu Społecznego: Spotkanie ws. kryzysu sejmowego

Kwestie uchwalenia budżetu na 2017 r. i dostępu mediów do budynku parlamentu będą podnoszone na czwartkowym spotkaniu strony społecznej Rady Dialogu Społecznego z politykami. "Chcemy się dowiedzieć, czy jest szansa na kompromis" - powiedziała PAP szefowa RDS Henryka Bochniarz.

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego w imieniu partnerów społecznych - związków zawodowych i organizacji pracodawców - zaprosiła prezydenta, premier, marszałków Sejmu i Senatu, szefów klubów i prezesa PiS na spotkanie dotyczące sytuacji w państwie. Ma się ono rozpocząć o godzinie 10. Wcześniej zaplanowano spotkanie prezydium RDS.

Bochniarz poinformowała PAP, że jednym z tematów podnoszonych na spotkaniu z politykami będzie kwestia uchwalenia budżetu na 2017 r. "To, że ustawa jest pod znakiem zapytania to niewątpliwie budzi wątpliwości. W związku z tym zastanawialiśmy się, co możemy zrobić. Chcemy się dowiedzieć, nie z mediów, ale bezpośrednio od tych, którzy w tym procesie uczestniczą, czy jest jakaś szansa na kompromis. I czy ewentualnie my możemy odegrać jakąś rolę" - podkreśliła.

Reklama

Zwróciła uwagę, że na spotkaniu poruszona będzie także kwestia dostępu mediów do budynku parlamentu. "Dla nas dostęp do informacji jest absolutnie kluczowy. Prawie wszyscy wiceprzewodniczący zwracali się do mnie, żebyśmy spotkali się w trybie nadzwyczajnym i porozmawiali, po pierwsze jak sami oceniamy tę sytuację i czy mamy jakąś rolę do odegrania" - powiedziała przewodnicząca RDS.

"Nie mam żadnych gotowych rozwiązań, ponieważ RDS jest w procesie tworzenia. My musimy sami dla siebie znaleźć miejsce" - dodała.

Zdaniem Bochniarz, nie da się oddzielić polityki od gospodarki. "Jeżeli nazywamy się Radą Dialogu Społecznego, to wszędzie tam, gdzie jest przestrzeń na dialog, powinniśmy przynajmniej starać się załagodzić sytuację. Zobaczymy, czy nam się uda" - mówiła.

Według przewodniczącej RDS, obecna sytuacja jest problemowa dla przedsiębiorców. "Sytuacja, w której zwiększa się niepewność i brak możliwości przewidywania, co dalej, pogarsza sytuację. Mamy już tego efekty, że tak spadły inwestycje. To nie jest przypadek" - zaznaczyła. W Radzie Dialogu Społecznego stronę związkową reprezentują NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a pracodawców - Business Centre Club, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Lewiatan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne