Reklama

Reklama

Rada Biskupów Diecezjalnych obraduje na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zebrała się we wtorek Rada Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie dyskutują o przygotowaniach do najważniejszych zbliżających się wydarzeń w życiu Kościoła – Światowych Dni Młodzieży i jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział dziennikarzom, że na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka mogą przyjechać nawet dwa miliony osób.

- Spotkałem się ostatnio z sekretarzami generalnymi episkopatów Europy i z rzecznikami. Widać było wielkie zainteresowanie. Wydaje się, że musimy być przygotowani na najlepsze - powiedział rzecznik. Jak dodał, będzie to wyjątkowe spotkanie także ze względu na olbrzymie zainteresowanie mediów.

O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży podczas rady biskupów diecezjalnych będzie mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki omówi trwające przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Reklama

Rola Matki Bożej

Podczas dyskusji hierarchowie mają też poruszyć kwestie pracy i zadań Biura Prasowego Episkopatu wobec aktualnych wyzwań związanych z mediami. Tematem dyskusji biskupów będą także badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Ks. Rytel-Andrianik powiedział, że w tym kontekście będą omawiane szczególnie dwie kwestie - rola Matki Bożej w duszpasterstwie i sytuacja rodzin w Polsce.

Szczegóły obrad Rady Biskupów Diecezjalnych mają być przedstawione podczas popołudniowej konferencji prasowej.

Bracia w biskupstwie

Rzecznik episkopatu podkreślił, że biskupi od dziesięcioleci przyjeżdżają 25 sierpnia na Jasną Górę jako pielgrzymi - przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

- Przyjeżdżają żeby spotkać się jako bracia w biskupstwie (...) i po to, żeby wspólnie porozmawiać o bieżących sprawach z życia Kościoła - wskazał.

Podczas środowych uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej mszy św. będzie przewodniczył prymas polski abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.

44 biskupów

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy