Reklama

Reklama

"Puls Biznesu": Nowa fala migracji z Ukrainy do Polski

W Polsce mamy do czynienia z nową falą migracji z Ukrainy - informuje "Puls Biznesu". Według cytowanego w gazecie badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski, różni się ona od przyjazdów, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Zmianę spowodowały między innymi wojna na wschodzie Ukrainy oraz recesja.

Obecnie do Polski przybywa 58 procent mężczyzn, podczas gdy wcześniej było to 67 procent kobiet. Średnia wieku wynosi 33 lata, wcześniej były to 43 lata. 54 procent spośród Ukraińców przyjeżdżających do pracy od 2014 roku nie ma dzieci. Zdaniem ekspertów NBP może to świadczyć, że swoją przyszłość chcą związać z Polską.

"Puls Biznesu" podaje też, że blisko 40 procent to osoby z wyższym wykształceniem. Pracujący w Polsce Ukraińcy zarabiają średnio 2100 złotych na rękę. To nieco mniej niż Polacy. Dwie trzecie badanych odłożone pieniądze wysyła rodzinie na Ukrainie.

Obywatele Ukrainy na rynku pracy nie konkurują z Polakami. Pracują głównie w gospodarstwach domowych, usługach budowlanych oraz rolnictwie.

Więcej na ten temat w "Pulsie Biznesu".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy