Reklama

Reklama

​PSL o działaniach PiS po opinii Komisji Weneckiej: Przerzucanie się gorącym kartoflem

Przesłanie opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, tworzenie przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów do zbadania sytuacji i ewentualne spotkania z klubami to "przerzucanie się gorącym kartoflem", a nie próba rozwiązania problemu - uważa rzecznik klubu PSL Jakub Stefaniak.

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. W poniedziałek wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki powiedział, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii. Odniósł się też do doniesień dotyczących spotkania z przedstawicielami opozycji ws. rozwiązania kryzysu wokół TK stwierdzając, iż są to na razie sugestie medialne.

Reklama

"Nasz pomysł jest niezmiennie taki, by prezydent przestrzegał prawa, zaprzysiągł trzech sędziów TK i by zostało opublikowane orzeczenie Trybunału z 9 marca. To nie jest odkrywcze i nowe, ale od realizacji tych punktów zależy, czy Polska będzie państwem prawa czy też nie" - mówił w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie Stefaniak.

Podkreślał, że dopiero po wykonaniu tych warunków PSL "będzie widziało sens, by zasiąść do ewentualnych rozmów".

Jeśli PiS zaproponuje spotkanie - mówił Stefaniak - to "PSL może się i stawić, ale do powiedzenia będzie miał to samo". Ocenił, że najlepszym miejscem do rozmów byłoby posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

"W ogóle przesłanie opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, a potem tworzenie przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów do zbadania sytuacji czy ewentualne spotkania z klubami - to takie przerzucanie się gorącym kartoflem, którego nikt nie chce, a nie żadna próba rozwiązania problemu" - ocenił Stefaniak.

"Niech większość pisowska nie wyobraża sobie, że ktoś będzie legitymizował łamanie konstytucji, bo do tego chyba zmierza ta spychologia; PSL nie da się wmanewrować w szukanie wytrychu do przeprowadzenia niezgodnych z prawem zmian" - dodał.

Rzecznik ludowców podkreślił, że "właściwie niefunkcjonujący TK" utrudnia, jeśli nie uniemożliwia obronę przed "złym prawem". Powiedział, że dla PSL jego przykładem jest projekt ustawy o obrocie ziemią. Zapowiedział, że PSL będzie przeciw temu protestował w środę.

"Najpierw zbieramy się przed pomnikiem Witosa, będzie kilka przemówień, przede wszystkim polityków PSL, potem pójdziemy przed budynek Sejmu. To jest manifestacja pod hasłem obrony polskiej ziemi, bo dziś trzeba bronić jej przed PiS (...) Ale nie ograniczałbym się do tylko jednego tematu; zapraszamy do ogólnego protestu przeciw łamaniu prawa" - mówił Stefaniak.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Projekt, przeciwko któremu chce protestować PSL, to projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. W intencji autorów ustawa ma chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców i służyć głównie do produkcji żywności. Projekt przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia ustawy w życie.

Zobacz też:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy