Reklama

Reklama

PSL-Kukiz'15 chce likwidacji Rady Mediów Narodowych. Posłowie szykują projekt

PSL-Kukiz'15 złoży w Sejmie projekt ustawy ws. likwidacji Rady Mediów Narodowych - zapowiedział w środę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, projekt ma związek ze sprawą radiowej Trójki. Jego zdaniem, RMN jest niepotrzebnym ciałem i to KRRiT powinna sprawować funkcje nadzorcze.

Jak podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz w środę na konferencji prasowej, "sprawa Programu Trzeciego Polskiego Radia absorbuje opinię publiczną od kilku dni". "Po Trójce pamiętanej z dawnych lat pozostanie tylko cień" - dodał.

Zdaniem szefa PSL, "2 mld złotych przekazane na media publiczne nie poszły tylko na propagandę i wazelinę w 'Wiadomościach', ale także na totalne upartyjnienie listy przebojów".

Według Kosiniaka-Kamysza, "źródłem tych problemów jest Rada Mediów Narodowych, upartyjnienie mediów, które nigdy nie były polityczne, a teraz są skrajnie partyjne". Ocenił, że "Rada Mediów Narodowych jest niepotrzebnym ciałem i to KRRiT powinna sprawować funkcje nadzorcze, a nie powołana przez ferajnę z Nowogrodzkiej Rada Mediów Narodowych".

Reklama

Lider PSL powiedział też, że "dzisiaj należy debatować o sytuacji gospodarczej". "150 tys. osób mniej zatrudnionych w kwietniu, to najgorszy wynik od roku 2009, kiedy rozpoczął się kryzys finansowy. Brakuje szybkiego działania, bo kolejne odsłony tarczy antykryzysowej nie pomagają w taki sposób, jak oczekują tego przedsiębiorcy" - ocenił.

Afera wokół "Listy Przebojów" Trójki

Podczas piątkowego notowania "Listy Przebojów" programu Trzeciego pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", nawiązująca do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 10 kwietnia na Powązkach w czasie, gdy cmentarz był zamknięty z powodu epidemii koronawirusa. Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. 

Dyrektor programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej "Listy Przebojów" Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

Kowalczewski przekazał, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania". Według niego, z ustaleń informatyków wynika, iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.

Odszedł Marek Niedźwiedzki 

Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki - jak napisał - "w związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat". Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński, Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli też artyści, m.in.: Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Katarzyna Nosowska i Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave'a.

Obecni i byli dziennikarze oraz pracownicy radiowej "Trójki" w niedzielę po południu zebrali się na proteście przy siedzibie swojej stacji, udzielając wsparcia m.in. Niedźwieckiemu. Protest opublikowali również w mediach społecznościowych.

Rada Mediów Narodowych została powołana w 2016 roku. Powołuje i odwołuje zarządy oraz rady nadzorcze publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. W skład RMN wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez Prezydenta RP, wskazane przez największe kluby opozycyjne. Kadencja członków RMN trwa 6 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy