Reklama

Przywrócenie powszechnego poboru do wojska. Co myślą Polacy?

Z najnowszego sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu" wynika, że Polacy nie chcą iść do wojska. 61 proc. ankietowanych jest przeciwnych przywróceniu powszechnego poboru do wojska, 39 proc. uważa ten pomysł za dobry.

- Ta niechęć bierze się z pamięci o służbie wojskowej w PRL - tłumaczy w rozmowie z "SE" generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak.

"Super Express" przypomina, że "rząd przygotował projekt ustawy o obronie ojczyzny, która ma służyć unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożeniu obrony powszechnej".

Większość jest przeciwna

Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, czy są za przywróceniem powszechnego poboru do wojska. Z sondażu wynika, że 61 proc. jest przeciwna temu pomysłowi. 39 proc. jest za.

Zapytany przez "SE" o przyczyny Skrzypczak odpowiedział: - Niechęć do zasadniczej służby wojskowej powstała w latach 80. XX w. Poborowi mówili wówczas, że zabiera się im dwa lata życia, marnują czas, bo w cywilu mogliby zdobyć zawód, a poza tym wojsko kojarzyło im się z falą.

Reklama

Ocenił, że "budowanie dziś dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jest dobrym pomysłem".

Badanie wykonano w dniach 27-28 października na próbie 1078 dorosłych Polaków.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojsko | pobór wojskowy | sondaże

Reklama

Reklama

Reklama