Reklama

Reklama

Przewodów. Nieoficjalnie: Spadły tam rosyjskie pociski KH-101

W lubelski Przewodów uderzył pocisk manewrujący KH-101 - ustalił nieoficjalnie Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News w Ukrainie. Dodał, że tego rodzaju amunicję we wtorek wykorzystywano podczas zmasowanego ostrzału ukraińskich miejscowości. - W odległości 5 - 15 kilometrów od Przewodowa znajdują się na terytorium Ukrainy cele, które mogła chcieć porazić Rosja - przekazał Lachowski.

Jak dodał Mateusz Lachowski, rakiety KH-101 cechują się obniżoną wykrywalnością. Tego typu pociski manewrujące były wielokrotnie używane na terytorium Ukrainy przez Rosję. Za ich pomocą agresor ostrzeliwał infrastrukturę krytyczną. 

- Wykorzystano je między innymi dziś - uściślił korespondent PN, nawiązując do wtorkowego ostrzału ukraińskich miast, największego od 24 lutego.

Lachowski dodał, że kilkukrotnie sam był świadkiem eksplozji rakiet KH-100, chociażby we Lwowie 10 października. Jak ujawnił, o tym, jakiego rodzaju pociski spadły na Przewodów, dowiedział się z dwóch źródeł.

Reklama

- Jedno to osoba spoza Ukrainy i Polski, wykładowca, który zajmuje się wojskowością a drugie to osoba związana z MON Ukrainy - wyliczył.

Pociski w Przewodowie. Mateusz Lachowski: 5-15 km dalej znajdują się cele na Ukrainie

Dziennikarz dodał, że eksperci wydali opinię po ocenie zdjęć szczątków znalezionych w Przewodowie. - Na miejscu działa grupa ekspercka złożona z polskich wojskowych, badająca ten teren. Określi, co to był za pocisk, skąd przyleciał i które państwo był sprawcą ataku - wyjaśnił korespondent. 

Lachowski nie był w stanie określić, czy rakieta została wystrzelona w stronę Polski celowo. - W odległości 5 - 15 kilometrów od Przewodowa znajdują się na terytorium Ukrainy cele, które mogła chcieć porazić Rosja - mówił.

Przewodów. Władze Polski potwierdziły: Pocisk był rosyjski

Na początku władze Polski nie potwierdzały doniesień mediów, że na Lubelszczyźnie uderzyły rakiety wysłane przez Rosję. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w oświadczeniu o "sytuacji krytycznej". Również amerykański Pentagon był oszczędny w komentarzach. USA ponownie zapewniły, że będą chronić "każdego centymetra" terytorium państw NATO.

Wiadomo też, że doszło do rozmów na szczycie, m.in. Andrzeja Dudy z prezydentami Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Około północy oświadczenie wydał polski resort spraw zagranicznych. Czytamy w nim: "O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej".

Tym samym Warszawa potwierdziła, że w polskie terytorium uderzył rosyjski pocisk.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy