Reklama

Przewodów. Joe Biden: Rozmawiałem z prezydentem Dudą, złożyłem kondolencje

Tuż przed godz. 22:30 odbyła się rozmowa prezydentów Polski i USA - Andrzeja Dudy i Joe Bidena - poinformował we wtorek późnym wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Tematem rozmowy była eksplozja w Przewodowie. Joe Biden złożył kondolencje z powodu śmierci dwóch osób i zadeklarował pełne wsparcie dla śledztwa w sprawie przyczyn wybuchu.

"Trwa rozmowa prezydentów Polski i USA - Andrzeja Dudy i Joe Bidena" - napisał o godz. 22:26 na Twitterze Kumoch.

Później poinformowano, że Andrzej Duda rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Wybuch w Przewodowie. Joe Biden: Złożyłem kondolencje

"Rozmawiałem z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, żeby wyrazić moje głębokie kondolencje z powodu tragedii na wschodzie Polski i zaoferować nasze pełne wsparcie dla polskiego śledztwa w sprawie przyczyn eksplozji" - poinformował prezydent USA Joe Biden.

"Będziemy w ścisłym kontakcie, aby ustalić adekwatne następne kroki" - czytamy.

Reklama

Wpis na Twitterze zilustrowany został zdjęciem wykonanym w Białym Domu podczas rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Polski.

Przewodów. Biden zwołał specjalne posiedzenie G7

Joe Biden zwołał w środę kryzysowe spotkanie przywódców państw grupy G7 i NATO, przebywających w Indonezji w związku ze szczytem G20, w sprawie doniesień o uderzeniu pocisku produkcji rosyjskiej na terytorium Polski - podała agencja AP.

Agencja Reutera poinformowała, że spotkała się w tej sprawie część przywódców państw obecnych na trwającym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Oczekuje się, że w dyskusjach będą uczestniczyć przywódcy USA, Niemiec, Kanady, Holandii, Japonii, Hiszpanii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii - podał Reuters.

W skład grupy G7 wchodzą USA, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Japonia, a dodatkowo Unia Europejska. 

Prezydent zwołał na środę RBN

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12.00 Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Wcześniej we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, po zakończeniu spotkania w BBN, powiedział, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Rzecznik rządu poinformował, też, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Przewodów | eksplozja w przewodowie | Joe Biden | Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy