Reklama

Reklama

Przewodniczący KRS: nie opowiadamy się za żadną ze stron w polityce

Krajowa Rada Sądownictwa nie opowiada się za żadną ze stron w sporze politycznym - powiedział w środę w Senacie przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski. Podkreślił, że KRS odnosi się w swoich stanowiskach tylko do kwestii merytorycznych.

Przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski przedstawił w środę w Senacie informację na temat działalności Rady w 2015 roku. "We wszystkich swoich stanowiskach nie opowiadamy się, jako Krajowa Rada Sądownictwa, po czyjejkolwiek stronie, jeżeli chodzi o spór polityczny" - powiedział Zawistowski. Podkreślił, że w stanowiskach Rada odnosi się tylko do kwestii merytorycznych.

"Często się nam przypisuje (...) że krytykujemy opcję rządzącą, bo wypowiadamy się negatywnie o projektach. Ale to jest nasza rola i my to robimy zawsze niezależnie od tego, kto sprawuje władzę" - mówił przewodniczący KRS.

Reklama

Zwrócił uwagę, że KRS reaguje we wszystkich sytuacjach, kiedy niezasadnie atakuje się niezależną pozycję sądów i sędziów. "Nie dlatego, że kwestionujemy prawo do krytyki wymiaru sprawidliwości. Bo właśnie (...) taka krytyka jest oczywiście dopuszczalna i potrzebna w społeczeństwie obywatelskim. My tylko zwracamy uwagę na to, by ta krytyka miała charakter merytoryczny, żeby to nie były to ataki o charakterze personalnym" - powiedział.

Zawistowski odniósł się do krytycznego stanowiska KRS ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Ta nasza opinia nie powinna być odbierana w ten sposób, że my się angażujemy, krytykujemy jakąś określoną opcję polityczną. W każdym przypadku, kiedy nam się wydaje, ze rozwiązania są niedobre, wyrażamy tego rodzaju stanowisko" - wyjaśniał.

"Jeżeli chodzi o opinię o TK to kwestionowaliśmy w tym stanowisku z końca 2015 roku przede wszystkim sam sposób uchwalenia tej ustawy. Zwracaliśmy uwagę, że tryb procedowania nie zapewniał gwarancji prawidłowego uchwalenia tych przepisów. Gwarancji między innymi takich, że KRS właściwie została pozbawiona możliwości wyrażenia stanowiska na temat tego projektu" - dodał.

Zawistowski podkreślił, że Rada dużą wagę przewiązuje do etycznego zachowania sędziów. Przypomniał, ze KRS uchwaliła kodeks etyki sędziowskiej. "Mamy stałą komisję do spraw etyki, do której trafiają wszystkie skargi" - mówił dodając, że w ostatnich latach nie zmienia się liczba postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec sędziów. "W tych ostatnich latach to jest rząd między 70 a 80 postępowań, w których zapadły orzeczenia sądów dyscyplinarnych. Biorąc pod uwagę, że etatów sędziowskich w Polsce jest ponad 10 tysięcy to na szczęście tych przypadków nie jest zbyt wiele" - ocenił przewodniczący KRS.

Odniósł się także do procesu powoływania nowych sędziów. Zwrócił uwagę, że ten proces - od ogłoszenia o wolnym etacie, do zgłoszenia kandydatury, oceny w sądzie i w KRS, jest skomplikowany. "Ostatecznie trwa to około roku" - powiedział. Zaznaczył, że Rada dba o to, by dochodziło do osobistych wysłuchań kandydatów na sędziów. "Chodzi o to, by na stanowiska sędziowskie byli powoływani ludzie, którzy najlepiej spełniają rokowania, że będą dobrymi sędziami" - podkreślił Zawistowski.

Dodał, że informacje zawarte w aktach osobowych nie zawsze dają podstawy, by wybrać odpowiednich kandydatów. "Często zdarza się, że kandydatury są porównywalne. Wtedy staramy przeprowadzić dodatkowo rozmowy z kandydatami" - wyjaśniał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne