Reklama

Przemycili do Polski 15 ton marihuany? CBŚP w akcji

Grupę przestępczą zajmującą się produkcją, przemytem i dystrybucją narkotyków rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przy wsparciu EUROPOL-u - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Szacuje się, że członkowie grupy tylko przez 1,5 roku mogli przemycić do Polski z krajów Europy Zachodniej ponad 15 ton marihuany o czarnorynkowej wartości szacowanej na 250 mln zł (w hurcie) lub 440 mln zł (sprzedaż detaliczna). Mogli także wyprodukować i wprowadzić na rynek 300 kg amfetaminy o wartości czarnorynkowej 3 mln zł (w hurcie) lub 9 mln zł (cena sprzedaży detalicznej) - podało CBŚP.

Łącznie w sprawie zatrzymano 17 osób i zabezpieczono 200 kg marihuany. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani; większość z nich jest powiązana ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców.

Reklama

Ustalenia śledczych

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku. Organizowała przemyt z Europy Zachodniej marihuany, która trafiała do odbiorców na terenie Małopolski i Śląska. W kraju produkowano narkotyki syntetyczne, a następnie wywożono je na zachód Europy.

Członkowie grupy mogli dokonać co najmniej 150 wewnątrzwspólnotowych transakcji narkotykowych, w wyniku których do Polski trafiło 15 ton marihuany.

Grupa dodatkowo trudniła się produkcją i dystrybucją amfetaminy. Szacuje się, że wprowadziła na polski rynek ponad 300 kg tego narkotyku.

Początek śledztwu dało zatrzymanie w lipcu 2017 roku na gorącym uczynku trzech osób podejrzanych o przemyt środków odurzających z Niemiec do Polski. Zabezpieczono wówczas 123 kg marihuany oraz inne narkotyki o wartości ponad 3,5 mln zł.

Kolejne ustalenia pod nadzorem prokuratora dały podstawę do przeprowadzenia nowych czynności procesowych.

W ich trakcie funkcjonariusze jednocześnie weszli do siedmiu obiektów na terenie Krakowa oraz pobliskich miejscowości. Zatrzymali 14 osób, które usłyszały zarzuty m.in. kierowania i udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, przemytu 15 ton marihuany oraz wyprodukowania nie mniej niż 300 kilogramów amfetaminy, a także udziału w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Wszystkie zatrzymane osoby zostały tymczasowo aresztowane, trzy kolejne osoby są poszukiwane listami gończymi.

W trakcie przeszukań znaleziono i zabezpieczono: maczety, komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz różnego rodzaju dokumenty.

Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie ruchome i nie ruchome oraz pieniądze w różnej walucie, o łącznej wartości przekraczającej milion złotych.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie CBŚP, czarnorynkowa wartość przemyconych na teren Polski 15 ton marihuany szacowana jest na kwotę 250 mln zł (cena sprzedaży hurtowej) lub 440 mln zł (cena sprzedaży detalicznej). Natomiast czarnorynkowa wartość wyprodukowanej i wprowadzonej do obrotu amfetaminy szacowana jest na kwotę 3 mln zł (cena sprzedaży hurtowej) lub 9 mln zł (cena sprzedaży detalicznej).

Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, produkcją i sprzedażą narkotyków prowadzone jest wspólnie przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji w Krakowie i funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy