Reklama

Reklama

Przekazano pierwsze pamiątki związane z bł. ks. Popiełuszką

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, w ramach akcji Popiełuszko - pamiętam, przekazało pierwsze pamiątki związane z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, legendarnym patronem Solidarności - poinformowali PAP w środę organizatorzy akcji.

Dodał, że pamiątki zostały przekazane Ośrodkowi Dokumentacji, Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które jest organizatorem akcji. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności jest tej akcji partnerem strategicznym.

"To pierwsza instytucja, która zdecydowała się na przeprowadzenie kwerendy w swoich archiwach, w celu odszukania pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Zbiory Ośrodka Dokumentacji wzbogacą się o obiekty, które udało się pozyskać w ramach akcji w województwie śląskim oraz kopie eksponatów znajdujących się w posiadaniu ŚCWiS" - poinformowali organizatorzy.

Reklama

"Włączamy się w akcję, która ma na celu popularyzację pamięci o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce - człowieku, który oddał życie za wolność i który był wzorem cnót kapłańskich oraz postawy życiowej. Akcja prowadzona przez Ośrodek Dokumentacji, Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki zapobiegnie także rozproszeniu się materiałów związanych z kapelanem Solidarności, co ułatwi pracę naukowcom i badaczom jego życia i spuścizny" - powiedział dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa. Dodał, że pozyskiwane będą zarówno oryginalne dokumenty, jak również ich kopie, dzięki czemu domowe archiwa zachowają bezcenne skarby.

Za rok minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

"Poznanie tych dokumentów pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia błogosławionego. W przyszłym roku minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Zbliża się, jak wierzymy, dzień kanonizacji, dlatego jest to dodatkową motywacją, aby taką akcję przeprowadzić właśnie teraz" - zaznaczył proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie ks. Marcin Brzeziński.

Dodał jednocześnie, że ks. Jerzy Popiełuszko, błogosławiony i męczennik, związany był z Białostocczyzną, gdzie się urodził, i z Mazowszem, gdzie pełnił posługę kapłańską. Był poza tym związany ze środowiskiem Solidarności i z duszpasterstwem ludzi pracy, ze środowiskiem medycznym, studenckim. Dużo podróżował, zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku, w ramach swojej posługi był również w Katowicach. W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną.

Strategicznymi partnerami akcji są: Poczta Polska SA, NSZZ Solidarność oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Partnerstwo w akcji przyjęły także: Archidiecezja Warszawska, Archidiecezja Białostocka i Diecezja Warszawsko-Praska. Honorowy patronat nad akcją objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie akcji www.popieluszko-pamietam.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje