Reklama

Przejdź wtedy na emeryturę, a zyskasz najwięcej. To najlepszy moment

Jeżeli zbliżasz się do wieku emerytalnego i planujesz zacząć korzystać z przysługującego ci świadczenia sprawdź, który moment będzie dla ciebie najkorzystniejszy, by przejść na emeryturę. Wybierając datę warto zwrócić uwagę choćby na terminy waloryzacji rent i emerytur.

Wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeżeli jednak zdecydujemy się pozostać aktywni zawodowo to nasza późniejsza emerytura - dzięki płaceniu kolejnych składek, waloryzację oraz mniejszą liczbę miesięcy na emeryturze - będzie naturalnie wyższa.

Jak dostać i pensję i emeryturę?

Ze względu na waloryzacje roczne i kwartalne wysokość twojej emerytury będzie zależeć od miesiąca, w którym złożysz wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możesz zrobić to już 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jednak moment złożenia wniosku wpłynie na wysokość świadczenia.

Reklama

Jeżeli planujesz przejść na emeryturę już w miesiącu, w którym osiągniesz wiek emerytalny, to korzystne będzie rozwiązanie umowy z pracodawcą kilka dni przed końcem miesiąca, natomiast złożenie wniosku o emeryturę wraz ze świadectwem pracy w ostatnim dniu miesiąca. Wówczas za finalny miesiąc pracy otrzymasz pensję, ale też emeryturę.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

W 2023 roku najkorzystniejsze będzie przejście na emeryturę w lutym. Składki będą wtedy objęte rekordowymi waloryzacjami kwartalną oraz roczną. Korzystniejszy dla świadczeń będzie też wynik zawarty w tablicach długości trwania życia, które od 2020 roku stale prezentują coraz niższe liczby.

W lutym waloryzacja wyniesie 13,8% i sprawi, że emerytury będą nawet o kilkaset złotych wyższe. Do świadczenia zostanie dodana także 13. emerytura, która wypłacana jest do kwietnia.

Kolejnym korzystnym momentem może być lipiec 2023 roku, ale na ten moment dokładne dane waloryzacji nie są jeszcze znane.

Doradca emerytalny może pomóc

Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy doradcy emerytalnego w swojej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Stworzy on indywidualną symulację w kalkulatorze emerytalnym i wyliczy wysokość świadczenia oraz wykaże, w jaki sposób zmieni się wysokość emerytury, jeżeli będziemy dłużej pracować.

Czytaj też: Te zawody mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Pracujesz w jednym z nich?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia emerytalne | seniorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy