Reklama

Reklama

Protest przed Sądem Najwyższym w obronie sędziego Igora Tulei

Przed Sądem Najwyższym w obronie sędziego Igora Tulei protestują przedstawicieli Obywateli RP. Kilka osób zablokowało wjazd na parking i zostało wylegitymowanych. Jedną osobę zatrzymano i przewieziono na komisariat po tym, jak podczas legitymowania znieważyła policjanta.

Według informacji przekazanych przez rzecznika śródmiejskiej policji grupa osób zebrała się przed Sądem Najwyższym w środę około godz. 7 rano. - W pewnym momencie kilku z nich usiadło na drodze, blokując wjazd na parking sądu - przekazał podinsp. Robert Szumiata.

- Niestety, apele funkcjonariuszy nie przyniosły rezultatu, dlatego policjanci użyli siły fizycznej i przenieśli osoby w bezpiecznie miejsce - tłumaczył podinspektor.

Wskazał, że następnie osoby te zostały wylegitymowane. - Jedna z nich znieważyła policjanta. Została zatrzymana i przewieziona na komisariat - podał.

Reklama

Sędzia Igor Tuleya będzie zatrzymany?

Protest związany jest z posiedzeniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która w środę ma rozpoznać wniosek prokuratury o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie warszawskiego sędziego Igora Tuleyi do prokuratury. 

Śledczy chcą go przesłuchać i postawić mu zarzuty ujawnienia informacji z postępowania. Posiedzenie w tej sprawie ma rozpocząć się o godz. 12. Będzie je prowadził sędzia Adam Roch.

Trzykrotnie nie stawił się na przesłuchanie

Wniosek w tej sprawie został skierowany do SN w połowie marca. Prokuratura Krajowa informowała wtedy, że w związku z tym, iż sędzia Tuleya po raz trzeci - mimo prawnego obowiązku - nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie.

Sędzia Tuleya konsekwentnie odmawia stawienia się w prokuraturze. Podkreśla, że nie uznaje Izby Dyscyplinarnej SN jako sądu oraz ważności decyzji podjętych przez tę izbę.

W listopadzie ubiegłego roku na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu. Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

 

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama