Reklama

Reklama

Prokuratura: Wpłynął wniosek o ekstradycję Polańskiego

Do prokuratury wpłynął wniosek amerykańskich organów ścigania o ekstradycję Romana Polańskiego do USA. Zostanie przekazany do krakowskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi postępowanie w tej sprawie - dowiedziała się w środę PAP w Prokuraturze Generalnej. - Będziemy robić wszystko, by Roman Polański nie został wydany USA - oświadczył jego polski adwokat Jerzy Stachowicz.

W październiku 2014 r. władze Stanów Zjednoczonych wystąpiły do Polski o aresztowanie 80-letniego Polańskiego, który formalnie jest poszukiwany przez Interpol i objęty międzynarodowym nakazem poszukiwania, do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję. W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.

Wniosek o areszt ekstradycyjny złożono w związku z informacją, że Polański przybył pod koniec października do Warszawy na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Tam też 30 października zeszłego roku zjawił się Polański z prawnikami. Zadeklarował, że stawi się na każde wezwanie prokuratury w tej sprawie i podał swe miejsca pobytu. Prokurator uznał, że w takim przypadku zbędne jest stosowanie aresztu, skoro Polański zadeklarował, że będzie do dyspozycji prokuratury.

Reklama

- Będziemy robić wszystko, by Roman Polański nie został wydany USA - oświadczył w środę jego polski adwokat Jerzy Stachowicz, pytany przez PAP o amerykański wniosek o ekstradycję reżysera do USA. Na wniosek czeka też krakowska prokuratura.

- Jako pełnomocnicy pana Romana Polańskiego potwierdzamy, że mamy wiedzę, że wpłynął wniosek o jego ekstradycję, ale nie znamy jego treści i w związku z tym nie możemy odnosić się do niego merytorycznie - powiedział PAP mec. Stachowicz, jeden z polskich obrońców Polańskiego.

- Będziemy robić wszystko, by pan Roman Polański nie został wydany do USA - zadeklarował.

Również krakowska prokuratura czeka na formalne przesłanie jej tego dokumentu, który trafił do Prokuratury Generalnej, skąd niebawem ma zostać wysłany do Krakowa. - Po wpłynięciu wniosku o ekstradycję do krakowskiej prokuratury zapozna się z nim prokurator prowadzący sprawę - powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy