Reklama

Projekt zmiany przepisów o KRS. Drugie czytanie w Sejmie

To są dni polskiej wolności i demokracji, kiedy przywracamy sądy polskim obywatelom - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w Sejmie w środę podczas drugiego czytania projektu zmiany przepisów o KRS. Projekt skrytykowali przedstawiciele opozycji.

Projekt przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm; dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Rządowy projekt krytykuje opozycja, która chce jego odrzucenia. "Dziś jest czarny dzień polskiego sądownictwa" - mówił Robert Kropiwnicki (PO).

Odpowiadając posłom, wiceminister Warchoł podkreślił, że zmiany zaproponowane przez rząd "przywracają sądy obywatelom". "To są dni polskiej wolności" - zaznaczył.

"Suwerenem są wyborcy (...) nie sędziokracja, jak chcą zwolennicy zachowania obecnego systemu. Sejm nie jest władzą zwierzchnią, ale władzą zwierzchnia nie są też sądy. Władza zwierzchnia należy do narodu, wszelka władza pochodzi z woli narodu" - wskazał Warchoł.

Reklama

Dodał, że "niezależność i niezawisłość sądownictwa jest gwarantowana jedynie przez nadanie realnego wymiaru zwierzchnictwu narodu nad wszystkimi trzema władzami, w tym również władzą sądowniczą".

"Po ćwierćwieczu funkcjonowania sędziokracji wracamy do demokracji, wracamy do Europy, wracamy do standardów, o które obywatele upominają się od ćwierćwiecza" - podkreślił wiceminister.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama