Reklama

Reklama

Projekt ustawy repatriacyjnej wkrótce trafi do konsultacji

Poseł PiS Michał Dworczyk zapowiada, że projekt ustawy repatriacyjnej wkrótce trafi do konsultacji międzyresortowych. Gość radiowej Jedynki mówił, że obecnie przepisy są dopracowywane.

Michał Dworczyk dodał, że także nowelizacja ustawy o Karcie Polaka ułatwia naszym rodakom ze Wschodu przyjazd do kraju. Na podstawie tego dokumentu mogą oni przybyć do Polski, a po roku mogą otrzymać polskie obywatelstwo. W czasie pierwszych dziewięciu miesięcy będą otrzymywali comiesięczne świadczenie w wysokości 600 zł. MSWiA szacuje, że w ciągu 10 lat możemy spodziewać się przyjazdu około 200 tys. Polaków ze Wschodu.

Moralne zobowiązanie

Michał Dworczyk mówił, że jest to wypełnieniem moralnego zobowiązania wobec naszych rodaków, odpowiada też na wyzwania związane z kryzysem demograficznym w Polsce. Poseł PiS zaznacza, że Polacy na Wschodzie są traktowani podmiotowo, zostawia się im wybór. Jeśli chcą pozostać na ziemi ojców, państwo polskie będzie im pomagać w ich krajach zamieszkania. Jeśli będą chcieli osiąść na stałe w Polsce, również mają taką możliwość.

Reklama

Nadzwyczajne sytuacje

Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka przewiduje, że w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy będzie zagrożone życie Polaków mieszkających na Wschodzie, będą oni traktowani jak obywatele polscy. Poseł PiS powiedział, że stwarza to możliwość, by w sytuacjach, gdy jest konieczna ewakuacja naszych rodaków do Polski, jak to było w przypadku Polaków z Donbasu, przeprowadzić tę akcję szybko i sprawnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy