Reklama

Projekt rozporządzenia ws. pigułki „dzień po” zaakceptowany

Potwierdziły się informacje reportera RMF FM. Pigułka "dzień po" będzie wydawana bez recepty, ale tylko osobom po 15 roku życia. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski, taka granica wieku znalazła się w projekcie rozporządzenia, który zaakceptował właśnie minister zdrowia.

Rozporządzenie zostanie skierowane do konsultacji. Powinno wejść w życie za kilka tygodni.

Za granicą 15 lat przemawiają dwa argumenty - biologiczny i prawny. W wieku 15 lat właściwie wszystkie nastolatki są już biologicznie gotowe do macierzyństwa i tylko dla takich dziewcząt pigułka jest bezpieczna.

Drugi argument przemawiający za barierą 15 lat w dostępie do pigułki awaryjnej, to argument prawny wynikający z kodeksu karnego. 15 lat to jest tzw. wiek przyzwolenia. Seks z osobą poniżej 15 roku życia jest karany - prawnicy chcą więc podeprzeć się przepisem z kodeksu karnego - skoro zabroniony jest seks z osobą poniżej 15 lat, to taka osoba nie powinna swobodnie mieć dostępu do pigułki awaryjnej po stosunku płciowym.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, np. gdy stosowana antykoncepcja zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Działając na receptory progesteronowe preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją.

Reklama


RMF
Dowiedz się więcej na temat: pigułka 'dzien po'

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy