Reklama

Reklama

Projekt raportu PE ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce. "Zakres inwigilacji nieograniczony"

Komisja śledcza PE opublikowała sprawozdanie dotyczące stosowania Pegasusa w Europie. 17 stron poświęcono Polsce. "Zakres inwigilacji nieograniczony, niezgodny z prawem UE i Polski, złamano prawa obywateli" - czytamy w raporcie udostępnionym na Twitterze. Jak dodano, "zdobyte informacje wykorzystano w kampaniach nienawiści w mediach publicznych przeciwko krytykom władzy".

W sieci pojawiła się część sprawozdania sporządzonego przez komisję śledczą Parlamentu Europejskiego, która badała sprawę użycia szpiegowskiego oprogramowania Pegasus w Polsce. Korespondentka Polsat News Dorota Bawołek udostępniła na swoim Twitterze kilka zapisów, które znajdują się w raporcie. 

"Zakres inwigilacji nieograniczony, niezgodny z prawem Unii Europejskiej i Polski (wyrok TK z 2014r), złamano prawa obywateli" - czytamy w opublikowanym wpisie. Jak dodano, zdobyte informacje wykorzystano w kampaniach nienawiści w mediach publicznych przeciwko krytykom władzy. 

Reklama

W raporcie widnieje również zapis: "Wszystkie zabezpieczenia zostały wyeliminowane, partie rządzące mają pełną kontrolę, a ofiary nie mają się dokąd zwrócić". Bawołek przytoczyła w kolejnym wpisie jedną z konkluzji sprawozdawców, która głosi, że "prawo rządzących zastąpiło w Polsce rządy prawa". 

"Istnieją obawy, czy wybory parlamentarne w 2023 roku będą w Polsce będą uczciwe"

Raport komisji śledczej Parlamentu Europejskiego przywołuje również kto padł ofiarą inwigilacji w 2019 roku - m.in. Roman Giertych, Ewa Wrzosek i Krzysztof Brejza. Stwierdzono również, że "wykorzystanie oprogramowania szpiegowskiego i wysiłki zmierzające do kontroli obywateli należy postrzegać w ścisłym związku z systemem wyborczym".

Sprawozdanie zwraca uwagę na fakt, iż "Państwowa Komisja Wyborcza została upolityczniona - w jej skład wchodzą sędziowie z tych samych sądów, które przejęła partia rządząca". Wysunięto więc następującą konkluzję: "Istnieją obawy, czy wybory parlamentarne w 2023 roku będą rzeczywiście wolne i uczciwe".

Pegasus. Komisja śledcza podejmuje kroki

Obawy dotyczące stosowania systemu Pegasus nie pozostały uwzględnione jedynie w sprawozdaniu. Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego zażądała natychmiastowego zakazu używania oprogramowania szpiegowskiego w tych krajach, gdzie doszło do jego nadużyć. Ponadto chce utworzyć wspólną definicję bezpieczeństwa narodowego i listy środków, które miałyby go zapewnić w krajach Unii Europejskiej. Komisja chce również zwołać szczyt UE na temat podsłuchów. 

"Nadużywanie oprogramowania szpiegującego w państwach członkowskich UE stanowi poważne zagrożenie dla demokracji na całym kontynencie i właśnie w czasie, gdy potrzebujemy demokracji bardziej niż kiedykolwiek" - stwierdziła podczas wtorkowej konferencji posłanka do Parlamentu Europejskiego Sophie in ’t Veld. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy