Reklama

Prognoza pogody: Mimo ocieplenia trzeba uważać. IMGW wydał ostrzeżenia

Obecnie Polska znajduje się na skraju wyżu znad Rosji, w powietrzu polarnym morskim, nieco chłodniejszym na wschodzie kraju, a cieplejszym na zachodzie. Na początek tygodnia synoptycy prognozują poprawę pogody. Mimo ocieplenia, trzeba uważać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi na wschodzie Polski

Ostrzeżenia obowiązują do godziny 8:00 w części województw warmiński-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i w województwie podlaskim

Prognoza pogody na poniedziałek, 28 listopada

Jak informuje IMGW, Półwysep Iberyjski, Europa Centralna, Północna oraz Wschodnia znajdują się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z frontami atmosferycznymi. Polska jest na skraju wyżu znad Rosji, w powietrzu polarnym morskim, nieco chłodniejszym na wschodzie kraju, a cieplejszym na zachodzie.

Reklama

Po poranku, w czasie którego lokalnie mogą utrzymywać się mgły, czeka nas poniedziałek z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. W ciągu dnia pogoda będzie się poprawiać, a obszar opadów będzie coraz mniejszy. Na północnym wschodzie prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz lokalnie marznącej mżawki. Na Wybrzeżu i Pomorzu będą to głównie opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do plus 7 stopni na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i w obszarach podgórskich okresami porywisty, południowo-zachodni - przekazał Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

W nocy pojawi się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami w Karpatach. Miejscami na Pomorzu Wschodnim, Mazurach i Podlasiu możliwe słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie pojawi się mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od -4 st. C na północnym wschodzie, około -1 st. C w centrum, do 2 st. C na Półwyspie Helskim; chłodniej będzie w rejonach podgórskich od -7 st. C do -4 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu porywisty, południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. 

Prognoza pogody na wtorek, 29 listopada

We wtorek pojawi się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami może wystąpić na północy słaby śnieg i deszcz ze śniegiem. Rano pojawi się zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura wyniesie maksymalna na wschodzie oraz gdzieniegdzie na Pomorzu od -1 do 2 st. C, na południowym zachodzie od 3 do 7 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu porywisty, południowo-wschodni. W Sudetach możliwe porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek w stolicy pojawi się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie 2 st. C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. 

"Przyszły weekend i kolejny tydzień będą już chłodniejsze" - przekazał IMGW.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: IMGW | prognoza pogody | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy