Reklama

Reklama

Prof Nałęcz: Przystąpienie do UE to wydarzenie dziejowe

Przystąpienie do Unii Europejskiej to wydarzenie dziejowe - uważa doradca prezydenta profesor Tomasz Nałęcz. W 11. rocznicę wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w Pikniku Europejskim w Łazienkach Królewskich.

Profesor Tomasz Nałęcz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że prezydent chce, jak co roku, uczcić to jedno z najważniejszych wydarzeń dla współczesnej Polski i przy okazji nawiązać do Święta Pracy. Podczas uroczystości, prezydent spotka się z Warszawiakami i unijnymi ambasadorami i będzie rozmawiał o przyszłości Unii. "Poza tym - dodaje profesor Nałęcz - prezydent na pewno odniesie się do roli i znaczenia pracy w naszym życiu"

Tomasz Nałęcz przypomina, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było naszą koniecznością. - Nasza historia polegała na próbach zbliżenia się do zachodu lub zmaganiach się z siłami, które próbowały nas przeciągnąć na wschód - mówi historyk. Jego zdaniem, "nie może być wątpliwości, że dla Polski czas kiedy byliśmy blisko zachodu to czas spokoju i bezpieczeństwa, a 1 maja 2004 roku to właśnie moment kiedy zdecydowanie "zakorzeniliśmy się w Europie".

Reklama

Profesor Nałęcz dodaje, że wejście do Unii Europejskiej jest po części fundamentem naszego bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w sytuacji konfliktu za naszą wschodnia granicą. 

Za wejściem w struktury Unii Europejskiej opowiedziała się ogromna część społeczeństwa. W referendum z czerwca 2003 roku ponad 77 procent Polaków, którzy wzięli udział w głosowaniu odpowiedziało "tak" na pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy