Reklama

Prof. Andrzej Horban: Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać około dwóch miesięcy

Jak poinformował w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, ​​zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać około dwóch miesięcy. Profesor ocenił, że realne jest zaszczepienie do końca II kwartału 2021 r. wszystkich seniorów powyżej 60 lat.

W Radiu Zet zapytano prof. Horbana, do kiedy potrwa szczepienie seniorów z grupy 80 plus. - Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej - odpowiedział. Dodał, że w tej grupie jest mniej więcej 1,7 mln osób i prawie wszyscy powinni zostać zaszczepieni.

- Jeżeli mamy w tej chwili na razie 360 tys. szczepionek na tydzień, dzieląc przez 2, to jest 180 tys. 180 tys. razy 4 to 720 tys. Czyli to powinno być około dwóch miesięcy - wyliczył.

Szczepienie seniorów

Pytany o szczepienie wszystkich seniorów powyżej 60 lat, powiedział, że może to potrwać "ho, ho i jeszcze trochę".

Zapytany, co to oznacza wyjaśnił, że w grupie tej jest mniej więcej 10 mln ludzi. Jeżeli będziemy mieli milion szczepionek miesięcznie, to szczepienia potrwają 10 miesięcy. - Jeżeli będziemy mieli 2 mln szczepionek, to mamy 5 miesięcy - dodał.

Na pytanie, czy realny jest scenariusz, że do końca II kwartału 2021 r. uda się zaszczepić wszystkich seniorów, odpowiedział: "myślę, że to jest absolutnie realne, bardzo możliwy sen. Może nawet, jak się uda, to wcześniej".

Jeśli chodzi o szczepienia osób z ostatniej grupy, to według niego będą się ona mogły zaczepić jeszcze w tym roku. - Możliwości produkcyjne firm produkujących szczepionki będą rosły z miesiąca na miesiąc - wskazał.

Reklama

Kiedy zakończy się lockdown?

- W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego, będziemy bardzo blisko otwierania wszystkiego - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Horban.

Zapytany w Radiu Zet, kiedy będzie mogła zacząć działać np. branża hotelarska, prof. Horban odpowiedział: - Nie wiem, nie jestem wróżką, to zależy od wielu czynników. Myślę, że już niedługo.

- Nie potrafię podać dokładnej daty - może być to luty, może być to marzec, może być to kwiecień. To jest wypadkowa wielu czynników. Zaczynamy już odmrażać - dzieci w klasach I-III wracają do szkoły. To jest pierwszy etap, zobaczymy, co będzie za chwileczkę - dodał.

Powiedział, że jeśli zaszczepimy osoby starsze, utrzymamy zakażenia na tym samym poziomie albo zaczną one spadać, to będziemy wszystko powoli otwierać.

- W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego - określił prof. Horban.

Rząd zdecydował, że obostrzenia wprowadzone w wyniku pandemii będą przedłużone do 31 stycznia. Do końca stycznia obowiązuje m.in. zamknięcie restauracji, które mogą jedynie podawać dania na wynos. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) można wpuszczać tylko jednego klienta na 15 mkw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze i dla medyków. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów i zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób.

Narodowy Program Szczepień

O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy