Reklama

Reklama

Prof. Adam Strzembosz zaapelował do polskich sędziów

Były prezes Sądu Najwyższego w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości zwrócił się na antenie TVN24 z apelem do polskich sędziów.

"Musimy mieć świadomość tego, że być może zbliżają się dla was czasy niełatwe. Ale nie jest się sędzią tylko w czasie pięknej pogody. Jest się sędzią także w czasach trudnych" - zaznaczył prof. Adam Strzembosz.

"Jestem przekonany, że podołacie"

Były prezes Sądu Najwyższego mówiąc o "czasach trudnych" powołał się na stan wojenny, kiedy część przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości nie uległa wielkim naciskom, "by zachować własną godność i to, co jest najważniejsze: niezależność od wszelkich władz".

"Jestem przekonany, że podołacie temu wyzwaniu, które być może - daj Boże, że tak nie będzie - was czeka i będę mógł być z was dumny" - dodał gość TVN24.

Reklama

Prof. Adam Strzembosz był prezesem Sądu Najwyższego od 1 lipca 1990 roku do 7 października 1998 roku. Ponadto sprawował funkcje wiceministra sprawiedliwości (1989-1990) oraz przewodniczącego Trybunału Stanu (1990-1998).

W 2008 roku z postanowienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Cztery lata później prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Adama Strzembosza Orderem Orła Białego.

Wypowiedzieli wojnę gangsterom

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości obchodzony jest 23 maja. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia 24 lata temu zamordowany został przez sycylijską mafię słynny włoski sędzia Giovanni Falcone. Dwa miesiące później w zamachu bombowym zabito sędziego Paolo Borsellino.

Obydwaj sędziowie wypowiedzieli wojnę gangsterom. W 1987 roku doprowadzili do skazania 362 mafiosów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy