Reklama

Reklama

Procedura w sprawie kandydatów do TK musi zostać powtórzona

Procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu, wynika to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych - przekazał w środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Klub PiS - jak poinformowano w poniedziałek - zgłosił jako kandydatów na sędziów TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch.

Procedura wyboru sędziów TK nie zostanie przeprowadzona w obecnej kadencji Sejmu, która kończy się 11 listopada.

Komentarz dyrektora CIS

Na pytanie o zasadę dyskontynuacji w kwestii zgłaszania kandydatur do TK, Grzegrzółka przekazał, że "w omawianej sprawie w sposób obiektywny i przez nikogo niezawiniony nałożyły się terminy wynikające z konstytucji (upływ kadencji sędziów TK) z regulaminowymi (daty naboru kandydatur na nowych sędziów TK)".

Reklama

Jak dodał, ogłoszenie naboru 15 października br. wypełniało termin wynikający z Regulaminu Sejmu, pomimo braku możliwości zakończenia całej procedury w bieżącej kadencji Sejmu.

"Marszałek Sejmu i kierownictwo Kancelarii Sejmu są świadome, że procedura będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu. Wynika to zarówno z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych, jak i orzecznictwa TK, który wskazał, że sędziów TK wybierać powinien Sejm tej kadencji, w trakcie której zostało opróżnione stanowisko sędziego TK" - napisał dyrektor CIS.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji

Przypomniał, że Sejm IX kadencji zbiera się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada, a kadencje trzech sędziów TK kończą się 3 grudnia br. "Szczegółowa informacja, w tym także o konieczności powtórzenia procedury w IX kadencji, została przekazana wszystkim klubom parlamentarnym 15 października" - poinformował Grzegrzółka.

Wnioski PiS ze zgłoszeniami do TK zostały złożone w Sejmie 31 października.

Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy