Reklama

Próby nielegalnego przekroczenia granicy. Ranna funkcjonariuszka

Funkcjonariuszka Straży Granicznej trafiła do szpitala po tym, jak grupa migrantów, próbując nielegalnie przekroczyć granicę, rzucała w polskie służby petardami hukowymi. Kobieta doznała urazu głowy.

Rzeczniczka przekazała, że w sobotę granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 10 osób. - W tym dwóch obywateli Indii przedostało się przez rzekę Świsłocz na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Bobrownikach. Prawdopodobnie przeszli przez płyciznę - powiedziała por. Michalska.

W sobotę zatrzymano również sześć osób, które nielegalnie przekroczyły granicę w okolicach Mielnika. W tej grupie byli obywatele m.in. Palestyny, Egiptu, Syrii, Afganistanu.

SG: W polskie służby rzucano kamieniami i petardami hukowymi

Rzeczniczka SG podkreśliła, że natomiast ostatnia noc z soboty na niedzielę była bardziej niespokojna. Od północy do godz. 7 rano w niedzielę zatrzymano w sumie 33 osoby, które siłowo forsowały granicę polsko-białoruską.

Reklama

Jak przekazała por. Michalska, zaraz po północy na odcinku ochranianym przez SG w Czeremsze "bardzo agresywna grupa" rzucała kamieniami w stronę polskich patroli i oślepiała je laserami. Na miejscu obecne były również osoby w mundurach białoruskich. W stronę polskich służb rzucano również petardami hukowymi. - 11 osobom udało się przekroczyć granicę, wśród nich byli obywatele Syrii i Libanu - dodała rzeczniczka.

- W wyniku rzucania tych petard hukowych nasza funkcjonariuszka została przewieziona do szpitala. Doznała urazu głowy i prawdopodobnie złamania nosa - zaznaczyła por. Michalska.

Z kolei przed godz. 5 rano w niedzielę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie funkcjonariusze zauważyli z wieży obserwacyjnej - przy użyciu sprzętów termowizyjnych i noktowizyjnych - grupę osób, która nielegalnie przekraczała granicę z Białorusi do Polski. - Na miejscu nasze patrole zatrzymały 16 cudzoziemców, w tym z Indii i Iraku. W czasie ich zatrzymywania, w stronę polskich patroli zaczęło się rzucanie kamieniami w samochody. Cudzoziemcy wyrywali też słupki ogrodzenia -  dodała rzeczniczka SG.

Por. Michalska poinformowała, że na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej stwierdzono również uszkodzenia concertiny.

Ile było prób przekroczenia granicy w 2021 roku?

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości Podlaskiego i 68 miejscowości Lubelskiego.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Granica | granica polsko-białoruska | Straż Graniczna | ranni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy